Türkiye'de çevre politikasının oluşumunda kamuoyu faktörü
The Role of public opinion in making environmental policy in Turkey
- Tez No: 89110
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET Türkiye'nin gündemine çevre 80'li yıllardan itibaren girmeye başlamıştır. 1982 Anayasası'nda çevre hakkına yer verilmiş, 1983 yılında Çevre Kanunu çıkarılmış, 1991 yılında da Çevre Bakanlığı kurulmuştur. Çevre sorunlarının önlenmesi, çevrenin korunması ve çevre politikası için çevresel kamuoyunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Çevresel kamuoyunu oluşturmada merkezi ve yerel yönetimler, siyasi partiler, özel sektör ve sivil toplum örgütleri rol oynamaktadır. Merkezi ve yerel yönetimler çevre konusunda çalışmalara yapmakla birlikte, bu çalışmalar yeterli değildir ve çevre yerine kalkınmayı tercih eden çalışmalardır. Ayrıca kamu yönetimi, toplumu çevre konusunda bilgilendirmek için gerekli ve yeterli kaygıyı taşımamaktadır. Siyasi partilerin çevreye bakış açıları ise genellikle temelsiz, basmakalıp söylemlerle doludur. İktidara geldiklerinde de çevre konusunda pasif çalışmalar yapmaktadırlar. TBMM Çevre Komisyonu da yavaş işlemektedir. Çevre politikalarının oluşturulmasında, Türkiye'de çevre hareketleri ve örgütlerinin başarılı oldukları söylenemez. Sayıları 250*yi aşan gönüllü çevre örgütleri genellikle romantik doğa korumacı örgütlerden oluşmaktadır. Bu ise etkin bir çevresel kamuoyu tabanı oluşumunu engellemektedir. Çevre hareketlerinin cılız ve alternatif üretmeyen yapısı da bu olumsuzluğu arttırmaktadır. Çevre Duyarlılığı grupları ise informel yapılan nedeniyle gerekli ve düzenli tepkilerini ortaya koyamamaktadırlar. Böylelikle çevre kamuoyu beklenilen yapıya kavuşamamaktadır. Bunun sonucunda ise, onarımcı çevre politikalarının süreceği, çevre koruma yerine kalkınmanın tercih edileceği, yani çevre sorunlarının artacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Environment has become a major concern for Turkey since the 1980's in particular. The right of living in a healthy environment took place in the 1982 constitution and in 1983 the Law of Environment was Introduced. Finally, in 1991 the Ministry of Environment was established. To prevent the increase of environmental problems the environment must be protected and an environment policy, for which environmental public pressure is vital, should be establisched. In forming an environmental public opinion central and local goverments. political parties, private sector and civil organisations play an important role. Although central and local governments make environmental studies and research they are not only insufficient but they are also more concernet with economic development. In addition public administration does not carry enough responsibility to inform society about the consequences of environmental problems. The views of political parties on the environment arc generally groundless and include ordinary statements. Furthermore, when they come into power they usually prefer passive policies regarding environmental issues. Also, the environmental commission of the Turkish Grand National Asambly is working very slow. It can not be argued that environmental movements and organisations in Turkey are successfull in effecting authorities to form an environmental policy. The voluntary environmental organisations exceeding 250 in number are usually looking at environmental problems from a romantical perspective. This prevents the establishment of an effective environmental public opinion. The poor and unproductive structure of environmental actions are also fuelling the above mentioned negative situation. Because of their informal structure environmental groups can not put their environmental reactions in a coordinated manner. As a result of the above mentioned reasons environmental public opinion can not reach to its actual position. Therefore, it is expected that economic development and industrialisation, and corrective measures regarding environmental issues will be prefered instead of environmantel protection. Because of all these negative consequences it is expected that environmental issues will increase.