Uluslararası finansal varlık çeşitlendirmesi ve hisse senedi fiyatlandırma modelleri
International diversification and capital asset pricing models
  1. Tez No: 89111
  2. Yazar: PINAR EVRİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Globalleşmeyle birlikte ülke hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyonların dolayısıyla entegrasyonun artmış olacağının düşünülmesine karşın bu çalışmada gelişmekte olan piyasaların dünya piyasasına halen entegre olmadıkları, hatta dünya piyasasından çok fazla segmente oldukları sonucuna varılmıştır. Çalışmada ayrıca ele alınan gelişmiş ülke hisse senedi piyasalarının dünya piyasasına entegre olduğunun kanıtlanması, uluslararası finansal varlık çeşitlendirmesinde özellikle gelişmekte olan piyasalara yatırım yoluyla çeşitlendirmeden sağlanacak faydanın daha da arttırıla bilineceği gerçeğini ortaya koymuştur. Ayrıca çalışmada gelişmekte olan hisse senedi piyasalarının birbirleri, gelişmiş ülke piyasaları ve dünya piyasası ile korelasyonları çok düşük hatta negatif olduğu bulunmuştur. Korelasyonların düşük olması bu piyasaların dünya piyasasından segmente olduğunu işaret eder. Gelişmekte olan ülkelerin diğer ülkeler ile ekonomik ve ticari ilişkilerinin azlığı, yabancı sermaye akımına ve yabancı sahiplilik konusunda hükümetler tarafından konulan engeller, yabancı finansal tabloların yatırımcının diline çevrilmesinde karşılaşılan güçlükler, sosyal ve kültürel farklılıklar, bu piyasalarda içeriden öğrenme ile hisse senetlerinin fiyatlarının etkilenmesi ve işlem hacmi ve işlem yapanların sayısı bakımından bu piyasaların küçük ve zayıf olması gibi daha bir çok faktör bu piyasaları dünya hisse senedi piyasasından segmente olmalarına neden olmaktadır. Gelişmekte olan piyasalar dünya piyasasından segmente olduğu için bu piyasalarda hisse senetlerinden oluşan portföylerin beklenen getirileri arasındaki farklılıklar piyasa faktörü ile açıklanabilir. Ancak dünya piyasasına entegre olan gelişmiş piyasaların hisse senetlerinden oluşan portföylerin beklenen getirileri arasındaki farklılıkları açıklamada piyasa faktörü yeterli olmayacaktır. Bu nedenle çalışmada, diğer çalışmalara dayanılarak hisse senedi getirilerinietkileyebilecek en önemli faktörler olarak düşünülen büyüklük, değer ve büyüme faktörleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda gelişmiş piyasalar için de, piyasa faktörünün getirilerin belirlenmesinde en önemli faktör olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In spite of thinking that globalization has been increased the correlation consequently the integration between country equity markets, in this study I found that emerging markets are not integrated to but segmented from the world market. While the developed countries equity markets are more integrated to the world market specially investing in emerging markets will increase the benefit of international diversification. In addition, I found that the correlation within the emerging markets and between emerging markets and the world market arc too low and also negative. Low correlations indicate that these markets are segmented from the world market. The scarcity of economic and trade relations of developing countries with the others, barriers on foreign capital flow and foreign ownership, difficulties of translating the financial tables into the investor's language, social and cultural differences, inside trading in these markets that effects the common stock prices, small and weak characteristics of these markets because of trading size and the number of traders and etc., all these factors cause these markets to be segmented from the world market. While emerging markets are more segmented from the world market, the differences between the expected returns of the portfolios containing common stock of these markets can be explained by market factor. Because of the integration of developed countries with the world market, differences between the expected return of portfolios containing developed countries common stocks can not be explained only by market factor. For this reason, in this study, upon the other studies, I analyzed the size, value and growth factors. At the end of the study, it is found that also in developed countries equity markets market factor is the most important factor among others in determining common stock returns.