Kamu diplomasisinde yumuşak güç örneği: Türkiye Maarif Vakfı
An example of soft power in public diplomacy: Maarif Foundation of Turkey
  1. Tez No: 891114
  2. Yazar: SALİH GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde, uluslararası toplum üzerinde etki yaratmanın ve yönlendirmenin stratejik bir faktörü olarak kamu diplomasisi, bir devletin çıkarlarını savunmasında, meşruiyetin kazandırılmasında ve dış kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinde etkin rol oynamaktadır. İletişimin küreselleştiği bu dönemde bir ülkenin kamu diplomasisinden azami ölçüde yararlanmaya çalışması doğal bir diplomatik gereksinimdir. Bu anlamda, eğitim ve kültür merkezli kamu diplomasisi faaliyetleri, siyasi, askerî güç ve ekonomik ilişkilere nazaran devletlerarasında daha geniş kapsamlı kullanma alanına sahip olup, kamuoyları üzerinde de uzun vadede daha samimi ve kalıcı ilişkilerin geliştirilmesine olanak tanımaktadır. Türkiye Maarif Vakfı (TMV), Türkiye'nin kamu diplomasisinin yumuşak güç özelliklerinden biri olarak, insanlığın ortak erdemleri ve deneyimlerini esas alıp, örgün ve yaygın öğretim hizmetleri sunmakta, bu hizmetleri geliştirip yaygınlaştırmak hedefiyle ana okuldan üniversiteye kadar eğitimin tüm süreçlerini yürütmektedir. Bu sayede sürekli etki alanını genişletmektedir. Bu çalışmada, TMV'nın dünya çapında yürüttüğü eğitim ve kültür diplomasisi faaliyetlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, bir yumuşak güç olarak TMV'nın yurt dışında uyguladığı eğitim ve kültür uygulamalarının Türkiye'nin tanınıp bilinmesine ve imajının güçlenmesine olan etkisi araştırılmıştır. TMV'nın kuruluşundan itibaren yurt dışında yapmış olduğu uygulamalar ile Türk dilinin, eğitim sisteminin ve kültürünün uluslararasılaşması sürecinde etkili bir aktör olarak önemli katkılar sunduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, public diplomacy, as a strategic factor for creating and directing influence on the international community, plays an active role in defending the interests of a state, gaining legitimacy and informing the foreign public correctly. It is a natural diplomatic requirement for a country to try to make maximum use of public diplomacy in this period when communication is becoming global. In this sense, public diplomacy activities centered on education and culture have a wider scope of use between states than political, military power and economic relations, and allow for the development of more sincere and lasting relations on public opinion in the long term. Maarif Foundation of Turkey (TMV), as one of the soft power features of Turkey's public diplomacy, provides formal and non-formal educational services based on the common virtues and experiences of humanity, conducts all the processes of education from kindergarten to university with the aim of developing and disseminating these services. In this way, it is constantly expanding its sphere of influence. This study aims to examine the educational and cultural diplomacy activities carried out by TMV around the world. In this study, the effect of the educational and cultural practices implemented by TMV abroad as a soft power on the recognition and recognition of Turkey and the strengthening of its image has been investigated. It is estimated that TMV has made significant contributions as an effective actor in the process of internationalization of the Turkish language, education system and culture with the practices it has carried out abroad since its establishment.