Selem akdinin kaşar üretimindeki yeri: Kars şehri özelinde bir inceleme
The place of the Selem agreement in kashar production: A study specific to the city of Kars
- Tez No: 891122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS KUTVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Nakit finansman ihtiyacı olan ekonomik birimlerin henüz üretmediği fakat ileriki vade veya vadelerde üretecekleri mal ve hizmetleri peşin bedelle satma işlemine“Selem”denilmektedir. İslami prensipler gereğince çalışan selem finansmanı, özellikle tarım ve hayvancılık sektöründe ihtiyaç duyulan finansmanların karşılanması açısından oldukça elverişli bir uygulamadır. Son dönemlerde tarım ve hayvancılık sektörlerinde oluşan yüksek maliyetlere paralel olarak çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan girişimcilerin finansman ihtiyaçlarında yaşanan artış aşikârdır. Bu bakımdan selem uygulamasının önemi maliyet enflasyonlarının yaşandığı ortamlarda daha da belirginleşmiştir. Bu bağlamda bu çalışmada; Kars'ta üretim yapan süt üreticileri ile kaşar peyniri mandıracılığı faaliyetleri yürüten girişimcilerin selem akdi ile gerçekleştirdikleri finansman ilişkileri irdelenmiştir. Daha sonra mevcut durumda yaşanan makro ve mikro sorunlar incelenerek bu sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir. Bu amaçla öncelikle süt üreticileri ile daha sonra ise mandıralar ile birebir mülakat yöntemiyle görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen bulgular ışığında çözümlemeler yapılmıştır. Son olarak ise bu ilişkilerin daha organize yürütülmesi, kurumsal firmaların bu organizasyonlara nasıl dahil edilebileceği hakkında tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The process of selling goods and services that economic units in need of cash financing have not yet produced but will produce in future terms or maturities, for cash price, is called“Selem”. Salam financing, which works in accordance with Islamic principles, is a very convenient application especially in terms of meeting the financing needed in the agriculture and livestock sector. In parallel with the high costs incurred in the agriculture and livestock sectors, the increase in the financing needs of entrepreneurs engaged in farming and animal husbandry is obvious. In this respect, the importance of the Salam practice has become even more evident in environments where cost inflation is experienced. In this context, in this study; The financial relations between the milk producers producing in Kars and the entrepreneurs who carry out the cheddar cheese dairy business with the Salam contract will be examined. Then, the macro and micro problems in the current situation will be examined and solutions will be offered to these problems. For this purpose, interviews will be conducted with milk producers first and then with dairy farms in one-to-one interview method and analyzes will be made in the light of the findings. Finally, recommendations will be made on how to conduct these relations more organized and how corporate companies can be included in these organizations.