Altınova'da seracılık sektöründe çalışan dış göç ile gelmiş olan kadınların emeği üzerine nitel bir değerlendirme
A qualitative evaluation on the labor of migrant women working in the greenhouse sector in altinova
  1. Tez No: 891135
  2. Yazar: SÜMEYYE GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. FİKRİ KELEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı Yalova ilinin Altınova ilçesine uluslararası göç ile gelmiş, seracılık sektöründe çalışan göçmen kadınların işgücü piyasalarına katılımının toplumsal cinsiyet rolleri ile ilişkisini incelemektir. 2011 yılından itibaren Orta Doğu ülkelerinden Türkiye'ye kitlesel göçler gerçekleşmiş ve bu kitlesel göçler ile Türkiye'ye giriş yapan göçmenler Türkiye'nin emek piyasalarına dâhil olmuştur. Göçmen kadın emeği ile ilgili literatür incelendiğinde çalışmaların genellikle göçmen kadınların ev hizmetleri, bakım hizmetleri, turizm gibi sektörlerdeki emeğine odaklandığı; göçmen kadınların seracılık sektöründeki durumlarını inceleyen bir çalışmaya rastlanılmadığı görülmüştür. Bu sebeple bu çalışma Yalova ilinin Altınova ilçesinde seracılık sektöründe çalışan göçmen kadınların emeğinin değerlendirilmesine yönelik yapılmıştır. 2023 yılında gerçekleştirilen çalışma farklı etnik gruplardan olan 10 göçmen kadın ile yapılan görüşmelere dayanmaktadır. Göçmen olmanın getirmiş olduğu ikincil dezavantaj ile birlikte göçmen kadınların emek piyasalarındaki konumu onları daha da kırılgan bir grup haline getirmektedir. Nitel araştırma yöntemi kullanılan bu çalışma göçmen kadınların işgücü piyasalarında, toplumsal cinsiyet rollerinin getirmiş olduğu kırılgan, kolay yönetilebilir ve ucuz emek algısı sonucunda düşük ücret, sosyal dışlanma, niteliksizleştirme, mevcut işe devam etmeye zorunlu olma gibi pek çok sorunlarla mücadele ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the labor market participation of immigrant women working in the greenhouse sector, who came to the Altınova district of Yalova province with international migration, and their gender roles. Since 2011, mass migrations have occurred from Middle Eastern countries to Turkey, and with these mass migrations, immigrants entering Turkey have been included in Turkey's labor markets. When the literature on immigrant women's labor is examined, it is seen that studies generally focus on the labor of immigrant women in sectors such as domestic services, care services and tourism. It has been observed that there is no study examining the situation of immigrant women in the greenhouse sector. For this reason, this study was conducted to evaluate the labor of immigrant women working in the greenhouse sector in the Altınova district of Yalova province. The study, conducted in 2023, is based on interviews with 10 immigrant women from different ethnic groups. Along with the secondary disadvantage of being an immigrant, the position of immigrant women in the labor markets makes them an even more vulnerable group. This study, which uses qualitative research method, shows that immigrant women struggle with many problems in the labor markets, such as low wages, social exclusion, dequalification, and being forced to continue their current job, as a result of the perception of fragile, easily manageable and cheap labor brought about by gender roles.