Defne (Laurus nobilis) yapraklarından yeşil sentezle magnezyum hidroksit nanopartiküllerinin eldesi, karakterizasyonu ve boyar madde adsorpsiyon tayini
Synthesis, characterization and adsorption analysis of magnesium hydroxide nanoparticles by green synthesis
- Tez No: 891160
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ALTIKATOĞLU YAPAÖZ, ÖĞR. GÖR. BUKET BULUT KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde sürekli gelişmekte olan nanoteknoloji, uygulama alanları geniş, multidisipliner bir bilim alanıdır. Nanopartiküller birçok farklı fiziksel, kimyasal ve biyolojik yöntemlerle kolayca hazırlanabilse de hem sentez sırasında hem de ürünün kendisi istenmeyen toksik etkiler yaratabilmektedir. Nanoteknolojinin ve nanopartiküllerin potansiyel risklerini azaltmaya yönelik çalışmalar ile nanopartiküllerin sentezinin doğa dostu olabileceği fikri açığa çıkmıştır. Bu nedenle biyolojik bir yaklaşım olan yeşil sentez; hızlı, basit, düşük maliyetli, güvenilir, toksik olmayan, biyouyumlu, biyomedikal ve farmakolojik uygulamalara uygun ve çevre dostu bir yöntem olması ile diğer yöntemlerden daha çok tercih edilmektedir. Bu tez çalışmasında temel amaç yeşil sentez yöntemi ile metal nanopartikül sentezi ve karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. İndirgeyici ajan olarak kullanılan Akdeniz defnesi (Laurus nobilis) yapraklarından elde edilen özütler ile yeşil sentez yoluyla elde edilen magnezyum hidroksit nanopartikülleri; UV-Vis (Ultraviyole ve görünür bölge) spektroskopisi, FT-IR (Fourier dönüşümlü infrared) spektroskopisi ve SEM (Taramalı elektron mikroskobu) ile karakterize edilmiştir. Elde edilen magnezyum hidroksit nanopartiküllerinin antibakteriyel aktivitesi belirlenip; Remazol Brilliant Blue R, Congo Red (kongo kırmızısı), Procion Yellow H-E3G, Acid Green 25 ve Acid Blue 113 boyar maddeleri üzerinde adsorpsiyon çalışması yapılarak boyar madde giderme özelliği incelenmiştir. Ayrıca defne özütünden elde edilen magnezyum hidroksit nanopartiküllerinin antibakteriyel etkisi E.coli ve S.aureus'a karşı, antifungal etkisi ise A. niger'e karşı ölçülmüş ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as one of the multidisciplinary field of science, nanotechnology is constantly developing. Although nanoparticles can be easily synthesized with several physical, chemical and biological approaches, both the method and the product can lead to toxic effects. Because of many researches regarding decreasing the potential risks of nanotechnology and nanoparticles, the idea of environmentally friendly way of synthesizing nanoparticles has emerged. As a biological method, green synthesis is faster, simpler, cheaper, safer, non-toxic, biocompatible, and compatible with biomedical and pharmacological applications and environmentally friendly way of synthesis, it is far more preferable over others. The main purpose of this thesis is to produce metal nanoparticles and to carry out characterization studies by using the green synthesis method. Magnesium hydroxide nanoparticles had been obtained by green synthesis with extracts from Laurel leaf (Laurus nobilis) as reducing agents, and characterized by UV-Vis (Ultraviolet and visible region) spectroscopy, FT-IR (Fourier transform infrared) and SEM (Scanning Electron Microscopy). The dye removal properties were also investigated by performing an adsorption study on the Remazol Brilliant Blue R, Congo Red, Procion Yellow H-E3G, Acid Green 25 and Acid Blue 113 dyestuff. Moreover, the antibacterial and antifungal properties of the magnesium hydroxide nanoparticles synthesized from Laurel leaves, were measured.