Obez ve kilolu yetişkin bireylerde beslenme alışkanlıkları ve mikrobiyota farkındalık durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutritional habits and microbiota awareness status in obese and overweight adult individuals
- Tez No: 891162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ŞANLI AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, obez ve kilolu yetişkin bireylerde beslenme alışkanlıkları ve mikrobiyota farkındalık durumları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 18-65 yaş arası %82'si kadın, %18'si erkek olarak 100 kişi katılmıştır. Çalışmada bireylere kişisel bilgiler, beslenme alışkanlıkları ve Mikrobiyota Farkındalık Ölçeği (MFÖ) 'nin yer aldığı üç bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Verilerin istatiksel analizinde SPSS 29 programı kullanılmıştır. Bireylerin ortalama yaşı 40,05±11,54 yıl, vücut ağırlığı 89,68±16,18 kg, beden kütle indeksi (BKİ) 31,61±4,57 kg/m2, bel çevresi ortalaması 101,44±14,04 cm bulunmuştur. Bireylerin MFÖ puanı ortalaması 65,14±10,78 bulunmuştur. MFÖ toplam puanları ile bireylerin vücut ağırlığı, BKİ değerleri ve bel çevresi değerleri arasında istatistiksel olarak zıt yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05). MFÖ toplam puanı ve ana öğün sayısı, ara öğün sayısı, öğün atlama hali, eğer varsa atlanılan öğün bilgisi, gece yeme alışkanlığı durumu, yemek yeme hızı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between nutritional habits and microbiota awareness in obese and overweight adult individuals. 100 people between the ages of 18-65, 82% women and 18% men, participated in the study. In the study, a survey consisting of three parts, including personal information, nutritional habits, and the Microbiota Awareness Scale (MAS), was applied to individuals. The SPSS 29 program was used in the statistical analysis of the data. The average age of the individuals is 40,05±11,54 years, body weight is 89,68±16,18 kg, body mass index (BMI) is 31,61±4,57 kg/m2, and average waist circumference is 101,44±14,04. cm. The average MAS score of the individuals was found to be 65,14±10,78. A statistically significant, opposite relationship was found between the total scores of the MFS and the individuals' body weight, BMI values, and waist circumference (p0.05). No statistically significant relationship was found between the MAS total score and the number of main meals, number of snacks, skipping meals, skipped meal information, if any, night eating habits, and eating speed (p>0.05).