Beyaz kiraz (Prunus avium L. starks gold) meyvesinden biyoaktif bileşiklerin ultrason destekli ekstraksiyonu ve özelliklerinin belirlenmesi
Ultrasound-assisted extraction of bioactive compounds from white cherry (Prunus avium L. starks gold) fruit and determination of their properties
  1. Tez No: 891164
  2. Yazar: BETÜL BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ŞENER GEDÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Beyaz kiraz (Prunus avium L. starks gold) meyvesinin biyoaktif bileşenleri üzerine yapılan bu çalışmada, ultrason destekli ekstraksiyon yöntemiyle metanol, etanol ve hekzan kullanılarak hazırlanan ekstraktların toplam fenolik madde miktarları ve antioksidan aktiviteleri değerlendirilmiştir. Metanol çözgeni ile elde edilen ekstraktlar, en yüksek toplam fenolik bileşik miktarına (1.3-4.0 mg GAE/g) ve antioksidan aktiviteye sahipken, DPPH ve FRAP yöntemleriyle yapılan analizlerde antioksidan aktivitenin 2.34-22.33 mM TE/g ekstrakt ve 0-1.45 mM TE/g ekstrakt aralığında değiştiği belirlenmiştir. Diyabet üzerindeki etkilerin incelendiği enzim analizlerinde, beyaz kiraz ekstraktlarının α-glikozidaz ve α-amilaz enzimleri üzerindeki inhibisyon etkileri ölçülmüş; etanol ekstraktlarında en yüksek inhibisyon değerleri (35.05 mg/mL ve 90.1 mg/mL) elde edilmiştir. Ayrıca, metanol ile elde edilen ekstraktlar Escherichia coli ve Staphylococcus aureus'a karşı belirgin antibakteriyel aktivite gösterirken, etanol ekstraktı sadece E. coli'ye karşı düşük antibakteriyel etki göstermiştir. Bu sonuçlar, beyaz kirazın farklı çözgenlerle elde edilen ekstraktlarının önemli biyoaktif özelliklere sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focused on the bioactive components of white cherry (Prunus avium L. starks gold) and assessed the bioactive properties of extracts obtained through ultrasound-assisted extraction using methanol, ethanol, and hexane. Methanol extracts were found to have the highest total phenolic content (1.3-4.0 mg GAE/g) and antioxidant activity, with antioxidant values ranging from 2.34-22.33 mM TE/g extract according to DPPH and 0-1.45 mM TE/g extract according to the FRAP method. In enzyme analyses evaluating potential effects on diabetes, the extracts inhibition effects on α-glucosidase and α-amylase enzymes were measured, with ethanol extracts showing the highest inhibition values (35.05 mg/mL for α-glucosidase and 90.1 mg/mL for α-amylase). Additionally, methanol extracts exhibited significant antibacterial activity against Escherichia coli and Staphylococcus aureus, while ethanol extracts showed lower activity, only against E. coli. These findings suggest that white cherry extracts possess various bioactive properties, particularly in terms of antioxidant activity and potential effects on diabetes.