Sporcuların empatik eğilim ve bilişsel esnekliklerinin belirlenmesi
Determining the empathic tendencies and cognitive flexibility of athletes
- Tez No: 891172
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET RAMAZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bilişsel esneklik, bireylerin empatik davranışlar sergilemelerini kolaylaştırır ve empati kurma süreçlerini destekler. Bu durum, hem bireyler arası etkileşimlerin kalitesini artırır hem de toplumsal uyum ve anlayışı teşvik eder. Empatik eğilim ve bilişsel esneklik kavramın geliştirilmesi, kişisel gelişim ve sosyal ilişkiler açısından önemli faydalar sağlayabilir. Bilişsel esneklik ve empatik eğilimlerin eğitim ve terapi süreçlerine dahil edilmesi, bireylerin duygusal ve sosyal becerilerini güçlendirebilir. Bu bilgilerden yola çıkılarak araştırmada; sporcularda empatik eğilim ile bilişsel esneklik arasındaki ilişkinin olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinin benimsendiği araştırmanın evrenini Sakarya, İstanbul ve Kocaeli ilinde aktif olarak spor yapan sporcu bireyler, örneklemini ise bahsedilen evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 439 sporcu (172 kadın+267 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Empatik Eğilim Ölçeği (EEÖ)”''Bilişsel Esneklik Ölçeği (BEÖ)'' ve ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA), Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cognitive flexibility makes it easier for individuals to exhibit empathetic behavior and supports empathy processes. This both improves the quality of interactions between individuals and promotes social harmony and understanding. Developing the concept of empathic disposition and cognitive flexibility can provide significant benefits in terms of personal development and social relationships. Incorporating cognitive flexibility and empathic tendencies into education and therapy processes can strengthen individuals' emotional and social skills. Based on this information, the aim of this study was to determine whether there is a relationship between empathic tendency and cognitive flexibility in athletes. The population of the research, in which the relational screening model was adopted, consists of athletes actively do sports in Sakarya, Istanbul and Kocaeli provinces, and the sample consists of a total of 439 athletes (172 female + 267 male) selected by convenience sampling method from the said population.“Empathic Tendency Scale (ATS)”,“Cognitive Flexibility Scale (CRS)”and“Personal Information Form”were used as data collection tools in the study. Independent groups t-test, one-way variance (ANOVA), Pearson correlation and regression analysis were used in statistical analyses.