Aracı kurumlarda hile denetiminin soruşturulması ve örnek uygulama
Investigation of fraud audit in brokerage houses and sample application
  1. Tez No: 891173
  2. Yazar: MAHİR DOKUYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Hile, geçmişten günümüze işletmeler için önemli olan ve üzerinde çok sayıda akademik çalışma yapılan konulardan biri olmuştur. Hile, meydana geldiği işletmelere zarar vermekte ve sürekliğini olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenle hilenin tespit edilip önlenmesi kadar hilenin denetiminin soruşturulması sürecinin de sağlıklı bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Hile denetimi, tespit edilmiş hile eyleminin veya hile şüphesinin incelenmesi ve soruşturulmasıdır. Bu tez çalışması, bir aracı kurumda meydana gelmiş bir hile eylemiyle ilgili olarak yapılan soruşturma sürecinin ve benzer hile denetimi çalışmalarının nasıl yapılacağı ve çalışma sonuçlarının nasıl raporlanması gerektiği sorularına cevap vermek üzere yapılmıştır. Çalışma ile hile denetimiyle ilgili olarak soruşturma konusuna ilgi duyan kişilerce konunun daha iyi anlaşılmasına ışık tutması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cheating has been one of the issues that has been important for businesses from past to present and on which many academic studies have been conducted. Fraud harms the businesses in which it occurs and negatively affects its continuity. For this reason, the process of auditing and investigating fraud must be carried out in a healthy manner as well as detecting and preventing fraud. Fraud audit is the examination and investigation of detected or suspected fraud. This thesis study was conducted to answer the questions of how the investigation process and similar fraud audit studies regarding a fraud that occurred in a brokerage house should be carried out and how the results of the study should be reported. The aim of the study is to shed light on a better understanding of the subject by those who are interested in the investigation of fraud auditing.