Hayvansal atıkların asfalt kaplamalar üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of animal wastes on asphalt pavements
  1. Tez No: 891180
  2. Yazar: BURAK ÖNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, sürdürülebilir inşaat malzemelerine olan talebi karşılamak için alternatif hammadde kaynaklarını araştırmaktadır. Özellikle, hayvansal yan ürünler gibi atık malzemelerin, asfalt betonunun mekanik özelliklerini ve dayanıklılığını artırabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Kategori 3 hayvansal yan ürünlerden elde edilen kemik tozunun asfalt betonunun mekanik özelliklerini geliştirmek için kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Kemik tozu, hidroliz prosedürü ile işlenerek asfalt betonu karışımına eklenmiş ve farklı bitüm yüzdeleri ile kullanılarak Marshall deneyi ile test edilmiştir. Deney sonuçları, %5 kemik tozu eklenmesinin asfalt betonunun maksimum stabilitesini artırdığını göstermektedir. Ayrıca, hayvan kemik külü içeren asfalt betonunun fiziksel ve mekanik özelliklerinde olumlu gelişmeler gözlemlenmiştir. Bu çalışma, hayvan kemik külünün asfalt betonunun mekanik özelliklerini geliştirmek için potansiyeli olduğunu vurgulamaktadır. Ancak, hayvan kemik külünün uzun vadeli etkilerini ve farklı yol koşullarında performansını daha iyi anlamak için daha fazla araştırma ve saha testlerinin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates alternative raw material sources to meet the demand for sustainable construction materials. Particularly, it is believed that waste materials, such as animal by-products, could enhance the mechanical specifications and durability of asphalt concrete. The aim of this study is to assess the feasibility of utilizing bone powder achieved from Category 3 animal by-products to improve the mechanical specifications of asphalt concrete. Bone powder, processed through a hydrolysis procedure, was incorporated into asphalt concrete mixtures, and Marshall testing was performed using various percentages of bitumen. The experimental results indicate that the addition of 5% bone powder improves the maximum stability of asphalt concrete. Additionally, positive developments in the physical and mechanical specifications of asphalt concrete containing animal bone ash were observed. This study underscores the potential of animal bone ash in improving the mechanical specifications of asphalt concrete. However, further research and field tests are necessary to better comprehend the long-term effects of animal bone ash and its performance under different road conditions.