Sağlık turizminde duygusal zekanın bilinçli farkındalık düzeyi ile ilişkisi: Bir araştırma
Conscious awareness of emotional intelligence in health tourism
- Tez No: 891181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı sağlık çalışanlarının sağlık turizmi sektöründe duygusal zekalarının bilinçli farkındalık düzeyi ile ilişkisini ölçmek ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak için Türkiye'yi tercih eden yabancı hastaların tercih kriterlerini araştırmaktır. Çalışmanın literatür taraması kısımında sağlık turizmi konusu geniş ve detaylı şekilde araştırılmıştır. Yapılan araştırmada elde edilen veriler incelenmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda hipotezler geliştirilmiş ve araştırma modeli oluşturulmuştur. Araştırma üzerinde kavramları ölçmek amacı ile geliştirilmiş olan tek boyutlu“Bilinçli Farkındalık Ölçeği”ve üç boyutlu“Duygusal Zeka Ölçeği”kullanılmıştır. Anket veri toplama aracı ile İstanbul'da bulunan iki özel hastanede hizmet veren sağlık çalışanlarından elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bu araştırma sonucunda duygusal zekanın bilinçli farkındalık düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to measure the relationship between the emotional intelligence and conscious awareness level of healthcare professionals in the health tourism sector and to investigate the preference criteria of foreign patients who choose Turkey to benefit from healthcare services. In the literature review section of the study, the subject of health tourism was investigated in detail and in detail. The data obtained from the research was examined and interpreted. Hypotheses were developed and a research model was created in line with the information obtained. In the research, the one-dimensional“Conscious Awareness Scale”and the three-dimensional“Emotional Intelligence Scale”, which were developed to measure concepts, were used. Data obtained from healthcare professionals serving in two private hospitals in Istanbul were analyzed with the survey data collection tool. As a result of this research, no significant relationship was found between emotional intelligence and conscious awareness level.