Düşük GWP'li akışkanlarla çalışan organik rankine çevriminin termodinamik ve çevresel analizi
Thermodynamic and environmental analysis of organic rankine cycle wiht low GWP working fluids
  1. Tez No: 891202
  2. Yazar: İSMAİL İÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında R134a akışkanına alternatif iş akışkanları belirlenerek küresel ısınmaya etki potansiyeli (GWP) ve ozon delme potansiyeli (ODP) az olan veya hiç olmayan R512A, R513A, R515A, R1234yf iş akışkanlarının Organik Rankine Çevrimi (ORC) ile çalıştırılarak enerji, ekserji ve yaşam döngüsü iklim performansı (LCCP) analizleri incelenmiştir. Sistemin termodinamik analizleri için kazan sıcaklığı sabit tutularak yoğuşturucu sıcaklığı belirli artışlarla akışkanlar karşılaştırılmıştır. Daha sonra aynı sistemde yoğuşturucu sıcaklığı sabit tutularak değişken kazan sıcaklıklarında akışkanlar karşılaştırılmış; enerji, ekserji ve LCCP analizleri yapılmıştır. Analiz değerlerinden yola çıkarak R134a akışkanına alternatif ORC sistemine en uygun akışkanın R512A olduğu belirlenmiştir. Yaşam boyu iklim performansı (LCCP) analizleri için kazan sıcaklığı 65 °C yoğuşturucu sıcaklığı 32 °C olarak yapılan analizlerde R512A akışkanı R134a akışkanına göre %49.85 oranında daha az CO2 salınım yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, alternative working fluids to R134a are determined and energy, exergy and life cycle climate performance (LCCP) analyses of R512A, R513A, R515A, R1234yf working fluids with low or no global warming potential (GWP) and ozone depletion potential (ODP) are investigated by operating with Organic Rankine Cycle (ORC). For the thermodynamic analyses of the system, the boiler temperature was kept constant and the fluids were compared with certain increases in the condenser temperature. Then, in the same system, keeping the condenser temperature constant, fluids were compared at variable boiler temperatures; energy, exergy and LCCP analyses were performed. Based on the analysis values, it was determined that R512A is the most suitable fluid for the ORC system alternative to R134a fluid. For lifetime climate performance (LCCP) analyses, it was determined that R512A fluid emits 49.85% less CO2 than R134a fluid in the analyses performed at boiler temperature 65°C and condenser temperature 32 °C