Promosyon ticari tip dolaplarda R404A soğutucu akışkanın yerineR290 kullanılmasının soğutma performansına etkisi
The effect of using R290 instead of R404A refrigerant onrefrigeration performance in promotional commercial type cabinets
- Tez No: 796990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Soğutucu akışkanların çevreye olan etkisi GWP değerinin büyüklüğüne bağlıdır. Bu nedenden dolayı GWP değeri düşük akışanlar çevre için önemli bir yer almaktadır. R404A soğutucu akışkanı süpermarket dolaplarında en sık kullanılan gazdır. F gaz yönetmeliğine göre GWP değeri 150'den büyük soğutucu akışkanların kullanımı hermetik uygulamalar için 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren Avrupa'da yasaklanmıştır. Bu çalışmada küresel ısınmayı olumsuz yönde etkileyen R404A soğutucu akışkanı yerine çevre dostu R290 soğutucu akışkanın dolap üzerindeki etkisi incelenmiştir. Soğutma çevrimindeki sınır şartlar -10 °C evaporasyon ve +45 kondenzasyon °C olacak şekilde tasarlanmıştır. Testler TS EN ISO 23953-2 standardı referans alınarak sistemin performansı her iki soğutucu akışkan için karşılaştırmalı bir şekilde yapılmıştır. M paket sıcaklıkları, enerji tüketimleri, dolabın soğutma performanslarına göre karşılaştırmalar yapılmıştır. Yapılan testlerde R290'lı sistemin R404A'ya göre kondenserde ısı atma performansı %30 oranında daha iyi sonuç vermiştir. Dolabın soğutma performansına bakıldığında R290'lı sistem M1 sınıfına yakın R404A'lı sistem ise M2 sınıfında çıkmıştır. R290 ve R404A'lı sistem için enerji tüketimleri sırasıyla EU 2019/2018 regülasyonuna göre C ve D sınıfındadır.
Özet (Çeviri)
The impact of refrigerants on the environment depends on the magnitude of the GWP value. For this reason, low GWP fluids have an important place for the environment. R404A refrigerant is the most commonly used gas in supermarket cabinets. According to the F gas regulation, the use of refrigerants with a GWP greater than 150 is prohibited in Europe for hermetic applications as of January 1, 2022. In this study, the effect of environmentally friendly R290 refrigerant on the cabinet was investigated instead of R404A refrigerant, which negatively affects global warming. The boundary conditions in the refrigeration cycle are designed to be -10 °C evaporation and +45 °C condensation. The tests were carried out comparatively for both refrigerants with reference to the TS EN ISO 23953-2 standard. Comparisons were made according to M package temperatures, energy consumption, and cooling performances of the cabinet. In the tests, the heat removal performance of the system with R290 in the condenser was 30% better than that of R404A. Considering the cooling performance of the cabinet, the system with R290 is close to the M1 class, and the system with R404A is in the M2 class. The energy consumptions for the system with R290 and R404A are in C and D classes, respectively, according to EU 2019/2018 regulation.