Alcea striata ssp. Striata (hatmi) sulu özütünden selenyum nanopartıküllerin biyosentezi, karakterizasyonu, antimikrobiyal ve sitotoksik aktivitelerinin belirlenmesi
Biosynthesis, characterization, and determination of antimicrobial and cytotoxic activities of selenium nanoparticles from Alcea striata ssp. Striata (marshmallow) aqueous extract
- Tez No: 891216
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMALİ KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Küçük boyutları, güçlü biyolojik aktiviteleri, biyoyararlanımları, düşük toksisiteleri ve yaygın uygulamaları nedeniyle nanopartiküller büyük ilgi alanı hâline gelmiştir. Sentez aşamasında tehlikeli kimyasalların kullanılması, maliyetin yüksek olması ve oluşturulan parçacıkların kararsızlığı nedeniyle son yıllarda fiziksel ve kimyasal yaklaşımlara alternatif olarak“yeşil sentez”olarak bilinen bir teknik ortaya çıkmıştır. Yeşil sentezde mantar, maya, bitki ekstraktları ve bakteri kültürü filtratı gibi biyolojik kaynaklardan sıklıkla yararlanılmaktadır. Bu biyolojik kaynaklar, altın, gümüş, çinko, selenyum ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli metallerin oluşturulmasında kullanılmış olup, bunların hepsi hızla üretilmektedir. İnsan vücudu eser element olarak selenyuma ihtiyaç duyar. Biyolojik kaynaklardan türetilen selenyum nanopartiküllerinin (SeNP'ler) fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin inorganik ve organik selenyumdan farklı olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada biyolojik kaynak kullanarak yeşil sentez yöntemiyle Alcea striata ssp. striata (hatmi) bitkisinin sulu özütünden selenyum nanopartikülleri (SeNP) sentezlendi. Sentezlenen SeNP'ler Fourier Transform İnfrared Spektroskopisi (FT-IR), UV-Görünür Işık Spektrofotometresi (UV-vis), X-Işını Kırınımı (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu, Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM), Enerji Dağılımlı X-Işını (EDAX), Atomik Güç Mikroskobu (AFM), Zeta Potansiyel ve Zeta Dağılım Analizi gibi spektroskopik yöntemler kullanılarak SeNP'lerinin oluşumu doğrulandı. Sentezlenen selenyum nanopartiküllerin mikroorganizmalar üzerindeki antimikrobiyal etkileri ve sağlıklı ve kanser hücreleri üzerinde sitotoksik etkileri MTT metodu kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to their small size, strong biological activity, bioavailability, low toxicity, and extensive application, nanoparticles have drawn a lot of attention. Due to the usage of hazardous chemicals during the synthesis step, the high cost, and the instability of the created particles, a technique known as“green synthesis”has surfaced as an alternative to physical and chemical approaches in recent years. In green synthesis, biological sources like fungi, yeast, plant extracts, and bacterial culture filtrate are frequently utilized. These biological resources have been used to create a wide variety of metals, including gold, silver, zinc, selenium, and more, all of which are being produced quickly. The human body needs selenium as a trace element. The physical, chemical, and biological characteristics of selenium nanoparticles (SeNPs) derived from biological sources have been found to be distinct from those of inorganic and organic selenium. In this study, selenium nanoparticles (SeNPs) were synthesized using the biological method Alcea sitriata ssp. sitriata (marshmallow) The synthesized selenium nanoparticles (SeNPs) were illuminated using spectroscopic methods such as Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), Ultraviolet/visible light spectrophotometer (UV-vis), X-ray diffraction (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM), Transmission Electron Microscopy (TEM), Energy-Dispersive X-ray (EDAX), Atomic Force Microscopy (AFM), Zeta Potential (ZP) and Zeta distribution analysis. The antimicrobial activities of synthesized selenium nanoparticles on microorganisms and the cytotoxic effects on healthy and cancer cells using the MTT method were investigated.