Çatı üzeri güneş enerjisi santralleri için teknik, ekonomik ve çevresel değerlendirme
Technical, economic and environmental assessment for rooftop solar power plants
- Tez No: 891219
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÖKÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin yedi farklı coğrafi bölgesinden farklı şehirler (İstanbul, Trabzon, İzmir, Adana, Niğde, Malatya, Mardin) seçilerek, bu şehirlerde kurulması planlanan çatı üzeri güneş enerjisi santrallerinin teknik, ekonomik ve çevresel açıdan değerlendirilmesi analiz edilmiştir. Çalışmada konuma özgü veriler (güneş radyasyonu, sıcaklık vb.) incelenmiş, analizlerde PVsyst programı kullanılmıştır. Araştırmanın amacı, Türkiye'deki güneş enerjisi potansiyelini özellikle çatı üstü güneş enerji santralleri açısından incelemek ve bu sistemlerin uygulanabilirliğini çeşitli yönleriyle ortaya koymaktır. Çalışmada ele alınan santrallerin ülke genelindeki fizibilitesi detaylandırılmıştır. Tez çalışması kapsamında elde edilen veriler doğrultusunda, çatı üstü güneş enerjisi santrallerinin Türkiye genelinde yaygın olarak kullanılması halinde, ülkenin ekonomik kalkınmasına önemli katkılar sağlayabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu santrallerin enerji üretimi, çevresel sürdürülebilirlik ve ekonomik faydalar açısından büyük bir potansiyele sahip olduğu görülmüş, bu potansiyelin doğru bir şekilde değerlendirildiğinde ülkenin enerji bağımsızlığına ve sürdürülebilir kalkınmasına önemli katkılarda bulunabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, different cities (İstanbul, Trabzon, İzmir, Adana, Niğde, Malatya, Mardin) from seven different geographical regions of Turkey were selected and the technical, economic and environmental evaluation of rooftop solar power plants planned to be established in these cities were analysed. Location-specific data (solar radiation, temperature, etc.) were analysed and PVsyst software was used in the analyses. The aim of the study is to analyse the solar energy potential in Turkey, especially in terms of rooftop solar power plants and to reveal the applicability of these systems in various aspects. The feasibility of the plants considered in the study is detailed throughout the country. In line with the data obtained within the scope of the thesis study, it has been concluded that if rooftop solar power plants are widely used throughout Turkey, they can make significant contributions to the economic development of the country. It has been seen that these plants have a great potential in terms of energy production, environmental sustainability and economic benefits, and it is predicted that when this potential is utilized correctly, it can make significant contributions to the energy independence and sustainable development of the country.