Türkiye'de vergi kayıp ve kaçaklarının önlenmesi açısından vergi denetim müessesesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 89122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Vergi kayıp ve kaçaklarının önemli boyutlara çıkması ülke ekonomisini tehdit eder hale gelmiştir. Ülkelerin içinde bulundukları ekonomik krizleri atlatabilmeleri için vergi kayıp ve kaçaklarının önlenmesi ya da makul seviyelere indirilmesi gerekmektedir. Dünyanın hiçbiro yerinde gelir elde edenler, elde ettikleri gelirlerin bir kısmını vergi olarak ödemeye çok istekli değildirler. Ülkemizde olduğu gibi dünyanın her yerinde de insanlar vergiye karşı doğal bir direnç gösterirler. Bu nedenle vergi tanımlanırken, verginin tek taraflı bir irade ile alınabileceği noktasından hareket edilmiştir. Ancak bu durum uygulamada vergi ödeyenlerin rızasının da alınmaması anlamına gelmemektedir. Çünkü modern hukuk devletlerinde vergi, devlet ile mükellef arasında varılan uzlaşma sonucunda tahsil edilmektedir. Devlet klasik görevler başta olmak üzere; mali, iktisadi, hukuki ve sosyal konularda üzerine düşen görevleri yerine getirmek için gelire ihtiyaç duyar. Bu gelirler resim, harç,şerefiye, parafiskal, mülk ve teşebbüs gelirleri vb.dir. Ancak bunların en önemlisi vergilerdir. Devletler için verilecek hizmetlerin karşılanması! açısından başvurulan en uygun ekonomik finansman kaynağı, şüphesiz vergidir Öte yandan devletin vergileri, planladığı ve beklediği gibi toplaması her ülkede ve her dönemde çeşitli zorluklar arz etmektedir. Çünkü vergi mükellefleri vergiye karşı çeşitli sebeplerle direnç göstermektedir. Vergi konusunda devlet ile vergi mükellefi arasında uzlaşma olmamışsa vergiye karşı koymanın farklı biçimleri ortaya çıkmaktadır. Vergi mükellefleri, vergi kayıp ve kaçaklarının oluşmasında ekonomik, psikolojik, kanuni ve vergi idaresinin işleyişinden kaynaklanan sebeplere hareket edebilirler. Ülkemizde beyan esası geçerli olduğundan vergi mükelleflerinin bu konuda denetlenmesi gerekmektedir. Denetimin fonksiyonları içerisinde arayıcı ve önleyici olma özellikleri oldukça önemlidir. Etkin bir vergi denetiminde; arayıcı ve bulucu fonksiyonu başka bir ifade ile dedektif fonksiyonu mükelleflerin işlemleri ile bu işlemlerle ilgili defter ve belgelerde yapılan hata ve hilelerin araştırılmasını, ortaya çıkarılmasını ve düzeltilmesini hedef tutar, önleyici fonksiyon ise, hata ve hileler meydana geldikten sonra değil, söz konusu hata ve hileler oluşmadan bunlann yapılmasını önleyici etkileri amaçlar.Çalışmamız içerisinde vergi kayıp ve kaçaklarının nedenleri araştırılmıştır. Çünkü, vergi kayıp ve kaçaklarının önlenmesinde sadece vergi denetiminden kaynaklanan eksiklik ve etkinsizlik tek başına sebep olamaz. Denetim konusunda denetim elemanlarının yapmış oldukları çalışmalar incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda etkinlik derecesini gösteren rakamlar belirli yıllara ait olarak çıkarılmıştır. Ayrıca denetim elemanlarının sayıları bulunmuş ve mevcut kadroların ne kadar dolu olduğu gösterilmiş, eksik eleman sayısı tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar içerisinde yeni çıkan vergi yasaları ile oluşturulan değişiklikler her konu içerisinde ayrıca değinilmiş olup, vergi kayıp ve kaçaklarının önlenmesinde etkin bir vergi denetimi için yapılan çalışmalar üzerinde durulmuştur. Yapılan çalışmalardan yeni çıkan kanunda gerekli ayrımlara konumuz ile ilgili olanlar tasnif edilerek belirtilmiştir. Son olarak çalışmamızın etkin bir vergi denetiminin olması için gerekli olan öneriler sıralanmıştır. Önerilen bu teklifler zaman alıcı olsa da bir an önce başlatılmalıdır. Zira etkin bir vergi denetimi, kayıp ve kaçakların azaltılmasında önemli rol oynar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ı increasing the casualties of tax has threated the country economy. We prevent the loss of tax for over come the economic crisis. No one in the world wants to pay tax in the income in anayway. All over the world like our county, people show the natural resistance aganist paying taxes. For this reason we explain the tax, obtaining by the determination for one side. But in this way it doesn't mean that not to consent who paying the taxes. Because in modern law countries the collection taxes in order reconciliation the between the goverment and the bounds. As everyone knows that the first thing is making and out security, financial, economic legal and social subjects, the goverment is need of income. By the way is the biggest share in different incomes. Unsuspiciously. The tax is most appropriate and economic financial source for the goverment. On the other hand the collection taxes are not on the right times according to goverments plans; make different problems. The bounds give resistance in different ways if there is no reconciliation between the goverment and the bounds different resistance are taken form. The bounds refuse to pay the taxes showing economic, phisicologic, legal, tax, foundations positions. In our country the bounds are checked according to these subjects. At the end of ' i the study taxes we establish the cesulities of the tax. It is the truth that decreaseioss of the tax according to the cheks. Exploratory and the preventive are very important in the check of functions. In an efficient tax check the differences tricks between the functions and the documents and correct these differences. Preventive functions aim is prevent the wrongs and the trick before are maden.In our study we investigate the reasons for casualties of tax. Because the deficiency from cheecking taxes alone is not sufficient to prevent the loss of taxes. About checking examine the studies of the members of check. At the end of the examinations we print the documents belong to specific years. We reach the numbers of the members of checking maintain the numbers of members for deficiency stuff. In our new reseach we interested in the differences of new taxes laws also preventive works for difficulties and tricks. We take all the changes in the law connected with our subjects in our study. At the end of our study we arrange suggestions in order to be an active. Tax checking these suggestions tax time but it's usefull as soon as. In as much efficient control prevents the casualties and make these errors decrease. t