Kurtuluş Savaşı'nda Ermeniler ve Ermeni sorunu
The Armenians in the Turkish Independence War and the Armenian question
  1. Tez No: 89121
  2. Yazar: HATİCE KUMRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN AYBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
VI ÖZET Bu araştırmanın amacı, Kurtuluş Savaşı döneminde Ermeni sorununu Ermeni-Türk ilişkilerini ve Ermenilerin Anadolu'da yaptıkları faaliyetleri incelemektir. Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk miUetinin azimli ve kararlı tutumu sayesinde düşmana karşı başarı ile sonuçlanan Kurtuluş Savaşı döneminde, Türkler bir yandan itilaf devletleri ile savaşırken, bir taraftan da İtilaf devletleri tarafından kendi çıkarlarına hizmet etmesi için kullanılan Ermenilerle savaşmak zorunda kalmıştı. Gerek doğuda, gerekse güneyde Ermenilerle kanlı mücadeleler yapılmış, Ermenilerin katliamlanndan kadm ve çocuklar da paylarım fazlasıyla almışlardır. Ermeniler geçmişte Osmanlı devletinin kendilerine sağladığı özgür ve rahat yıllan unutarak düşmanla işbirliği yapmış ve Osmanlı devletini arkadan vurmuş, böylece dostlukla içice geçen yıllar bir çırpıda unutuluvermiştir. Özellikle de Avrupa devletlerinin misyonerlik faaliyetleri Ermeniler üzerinde çok etkili olmuş, Ermeniler Avrupa devletleri tarafından kandırılarak, bağımsız bir Ermenistan kuracaktan düşüncesine kapılmış, fakat bu bir hayal olmaktan öte gidememiştir. Ermenilerin olaylan Avrupa kamuoyuna yanlış aktarması ve katliamların sorumluluğunu Türk milletine yüklemek istemesi sonucu, suçlanan toplum hep Türkler olmuş, ölen insanların faturası Türklere çıkanlmak istenmiştir.VII Araştırma yapılırken dönemin olaylarını inceleyen bilimsel kitaplar, makaleler, dergiler ve ansiklopedilerden yararlanılmıştır. Bu çalışmada Kurtuluş Savaşı Dönemindeki Türk-Ermeni ilişkileri ve Ermeni sorunu iki bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde; Ermenilerin Tarihçesi, Osmanlı İdaresinde Ermeniler, Ermeni Sorununu Hazırlayan Nedenler, Ermeni Komiteleri ve İsyanlar ve de Birinci dünya Savaşı'nda Ermeni Sorunu İncelenerek, Kurtuluş savaşı öncesi Ermeni sorununa ve Ermenilerin tarihine bir göz atılmıştır. İkinci bölümde ise, Kurtuluş Savaşı'nda Ermeni Sorunu, Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Cephesi ve Güney Cephesi ve bu cephelerde Ermenilerin yaptıkları faaliyetler ve Türk milletinin mücadelesi ve son olarak da Lozan Konferansı'nda Ermeniler ve Ermeni Sorunu incelenmiştir. DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY The aim of this research is to examine the Armenian Question, the Armenian and Turkish relations and the Armenian activities in Anatolia during the years of the Turkish Independence War. The Turkish Independence War resulted with the success of the Turkish nation against the enemies. With the leadership of Mustafa Kemal Atatürk, the determined Turkish nation struggled with both the Armenians anda entente powers who used the Armenians for their own interests. In the east and in the west, there were bloody struggles between the Armenians and the Turks. The Armenians made wildly massacres against the Turkish women and the children. The Armenians forgot the happy and free years secured by the Ottoman State immediately and they cooperated with the entente powers and they betrayed to the Ottoman State. So, the friendship among them come to an end. Especially the missionary activities of the European states affected the Armenians and they were persuaded by the European states in order to establish an independent Armenian State. But, this was an imagination. It didn't became real. The Armenians transferred the events to the European public opinion wrongly. They wanted to throw the blame on the Turks and they didn't want to take the responsibility of the events. So, everytime the Turks were accused. While searching the matter, scientific books, articles and encylopedias have been used as a source.IX In this study, the Turk and the Armenian relations and the Armenian Question during the years of the Turkish Independence War have been examined in two chapters. In Chapter I; The history of the Armenians, the Armenians Under the Ottoman Sovereignty, the Causes of the Armenian Question, Armenian Communities and the Revolts, the Armenian Question in I. World War, in short the Armenian Question Before the Turkish Independence War have been examined. In Chapter II; The Armenian Question in Turkish Independence War, The Eastern and the Southern Fronts and the Armenian Activites inHhese fronts, the Hational Struggle and the Victory of the Turkish Illation and also the Armenian Question in Lozan have been examined.