Birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan aile hekimlerinin obezitenin oluşturduğu riskler konusunda algılarını etkileyen değişkenlerin ve obez bireylere yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determination of the variables affecting the perceptions of family physicians working in primary health care services about the risks of obesity and their attitudes towards obese individuals
  1. Tez No: 891224
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MÜMTAZ MAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK HİZMETLERİNDE ÇALIŞAN AİLE HEKİMLERİNİN OBEZİTENİN OLUŞTURDUĞU RİSKLER KONUSUNDA ALGILARINI ETKİLEYEN DEĞİŞKENLERİN VE OBEZ BİREYLERE YÖNELİK TUTUMLARININ BELİRLENMESİ ÖZET Amaç: Bu çalışmada, Kayseri ilinde çalışan aile hekimlerinin obezite konusundaki risk bilgilerinin ölçülmesi, obez bireylere karşı tutumlarının belirlenmesi, hastalara rol model olan hekimlerin obezite sıklığının tespiti ve aynı zamanda dünya genelinde ciddi bir halk sağlığı sorunu olan obeziteye dikkat çekmek amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Çalışma Ağustos-Aralık 2023 tarihleri arasında Kayseri'deki Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan, 92'si kadın, 159'u erkek toplam 251 Aile Hekimi ile gerçekleştirildi. Katılımcıların sosyodemografik ve birinci basamakta obezite yönetimi ile ilgili verileri tarafımızca hazırlanan anket formu kullanılarak yüz yüze ve telefonla görüşme tekniği ile uygulandı. Katılımcıların obezite risk bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla Obezite Risk Bilgisi Ölçeği (ORB-10) ve obez kişilere karşı bakış açılarının belirlenmesi amacıyla Obez Bireylere Yönelik Tutum Ölçeği (OBYTÖ) kullanıldı. Elde edilen veriler IBM SPSS 24 istatistik paket programı ile değerlendirildi. P değerlerinin
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE VARIABLES AFFECTING THE PERCEPTIONS OF FAMILY PHYSICIANS WORKING IN PRIMARY HEALTH CARE SERVICES ABOUT THE RISKS OF OBESITY AND THEIR ATTITUDES TOWARDS OBESE INDIVIDUALS ABSTRACT Objective: The aim of this study was to measure the obesity risk knowledge of family physicians working in Kayseri province, to determine their attitudes towards obese individuals, to determine the prevalence of obesity in physicians who are role models for patients, and to draw attention to obesity, which is a serious public health problem worldwide. Materials and method: The study was conducted between August and December 2023 with a total of 251 Family Physicians (92 female and 159 male) working in Family Health Centers in Kayseri. The sociodemographic and primary care obesity management data of the participants were collected by face-to-face and telephone interviews using a questionnaire form prepared by us. The Obesity Risk Knowledge Scale (ORB-10) was used to measure the obesity risk knowledge levels of the participants and the Attitude Towards Obese Individuals Scale (OBYTÖ) was used to determine their perspectives towards obese individuals. The data obtained were evaluated with SPSS 24 statistical package program. The p values