Kritik düşünmenin mikro öğretim dersinde eleştiri bacerisini geliştirmeye etkisi (F.Ü. Teknik Eğitim Fakültesi örneği)
The effect of thinking on the development of criticizing ability in micro teaching lesson (The example of Technical Education Faculty of the University of Fırat)
- Tez No: 89126
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE KÜLAHÇI, DOÇ. DR. MEHMET GÜROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
* t t * J ÖZET Doktora Tezi“t KRİTİK DÜŞÜNMENİN MİKRO ÖĞRETİM DERSİNDE ELEŞTİRİ BECERİSİNİ GELİŞTİRMEYE ETKİSİ (F.Ü. Teknik Eğitin» Fakültesi Örneği} Nuriye SEMERCİ Fırat Üniversitesi Sosyat Btttmter Enstitüsü. Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı 1999. Sayfa' 159- Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin Mikro Öğretim Dersinde eleştiri yapma becerilerinin geliştirilmesinde kritik düşünmenin etkisfnh belirlemektir^ Araştırmaya- 1997-1998- öğretim yüı Bahar dönemi içinde. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi üçüncü sınıf programtnda yer alan Mikro Öğretim Dersi'ni alan öğrenciler katılmıştır. Deneysel olarak planlanan- bu araştırma için üçüncü stn# örencilerinden bir deney ve bir kontrol grubu olmak üzere, herbirinde 37'şer öğrenci olan iki grup oluşturulmuştur. Araştırma, ”öntest-sorrtest kontrol- gruptu" desene- uygun- olarak planlanmıştır. Deney grubuna kritik düşünmeyi geliştirmeye dayalı bir öğretim metaryali verilmiş, kontrof grubuna da verHen bu metaryahöğrettmde. kullanılmayarak geleneksel yöntem uygulanmıştır. Araştırmada veriler, Kritik Düşünme Ötçeği (Cronbach Atpha= 0.90), Kritik düşünmeyi geliştirme, modülü ve video-kaset örnek sunu izleme yardımıyla toplanmıştır. Elde edilen bulguların özeti şunlardır.. Kontrol ve deney grubunun-sontest puanlarının ortatamalart arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark vardır..- Deney- ve kontrol grubunun son- eleştirilerinin puan- ortatamaiaa arasında anlamlı bir farklılığın (t= -3.10) olduğu görülmüştür.. Deney grubunun son-test^ve son^ eleştiri puanlan araaında-(r= 0^4)r orta düzeyde pozitif olarak bir ilişki bulunmuştur. Elde edilen bulgulara göre önerilerden birisi şöyledir:.... Araştırmanın sonucunda kritik düşünmenin gelişebileceği ortaya çıkmıştır. Öğretim elemanlannın bu konuya dikkatleri semine^ konferans vb. ile çekilmelidir. ANAHTAR KELİMELER: Kritik Düşünme, Eleştiri Becerisi, Mikro Öğretim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctorate Thesis THE EFFECT OF CRITICAL THINKING ON THE DEVELOPMENT OF^ te CRITICIZING ABILITY IN MICRO TEACHING LESSON (The Example of Technical Education Faculty of the University of Fırat) Nuriye SEMERCİ Fırat University The Institute of Social Sciences The Department of Education Sciences 1999. Page 159 The aim of this study is to determine the effect of critical thinking on the development of criticizing ability in micro teaching lesson. The students who take place in the third class program at the Technical Education Faculty of Fırat University and follow micro teaching lesson in spring term (1997- 1998) were included in the study. Two groups were formed in each of which 37 student were included. One of the group was chosen as the experimental group and the other as control group. The study was planned according to the design with pre-test and post- test control group. A teaching material developed for critical thinking was given to the experimental group. This material was also given to control group only as a reading material and traditional method was followed. The data were collected by means of Critical Thinking Scale (Cronbach Alpha= 0.90), the material for developing critical thinking and watching sample presentation on video. The summary of the results obtained are as follows:.There is significant difference between the averages of the post-test- scores of control and experimental groups..There is a significant difference between the averages of post critic scores of the experimental and control groups (t= -3.10)..A moderate, positive relationship was found between the post-test and post critic scores of the experimental group. Based on these results, It was understood that critical thinking could be improved. The teachers and lecturers' attention should be drawn to this subject with seminar, conferences, etc. KEYWORDS: Critical Thinking, Criticizing Ability, Micro Teaching.