Hemodiyaliz hastalarında öz yeterlilik, öz şefkat, mindfulness ve öz bakım gücü arasındaki ilişki: Yapısal eşitlik modeli
The relationship between self-efficiency, self-compassion, mindfulness and self-care in hemodialisis patients: Structural equality model
- Tez No: 891291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE YILDIRIM ŞİŞMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ALTINBAŞ AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada hemodiyaliz hastalarının; öz yeterlilik, öz şefkat, mindfulness ve öz bakım gücü arasındaki ilişkiyi bulmak amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tiptedir. Örneklemi üç devlet kurumu ve bir özel diyaliz kurumunda hemodiyaliz tedavisi alan 319 hasta oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Genel Öz Yeterlilik Ölçeği, Mindfulness Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği ve Öz Bakım Gücü Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, hemodialysis patients; It was aimed to find the relationship between self-efficacy, self-compassion, mindfulness and self-care power. The research is descriptive and relationship-seeking type. The sample consists of 319 patients receiving hemodialysis treatment in three public institutions and one private dialysis institution.Data were collected using the Personal Information Form, General Self-Efficacy Scale, Mindfulness Scale, Self-Compassion Scale and Self-Care Power Scale. According to the structural equation model; The effect of the self-efficacy score on the mindfulness score, the total effect of the self-compassion score on the mindfulness score, the effect of the self-efficacy score on the self-care power score, the total effect of the self-compassion score on the self-care power score, and the effects of the mindfulness score on the self-care power score were found to be statistically significant (p< 0.001). As for the direct effect, the direct effect of only the self-compassion score on the self-care ability score is not statistically significant (p = 0.124).