Özel yetenekli ortaokul öğrencilerinin arkadaşlık ilişkilerinin ve zorbalığa uğrama durumlarının incelenmesi
An examination of the friendship relationships and bullying experiences of gifted secondary school students
- Tez No: 891290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE GÜÇYETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel yetenekli ortaokul öğrencilerinin arkadaşlık ilişkileriyle zorbalığa uğrama durumlarının cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi ve anne – baba eğitim düzeyleri değişkenleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya, 2023 – 2024 eğitim – öğretim yılı içerisinde Antalya ili, Kepez, Muratpaşa, Manavgat ve Alanya ilçelerindeki Bilim ve Sanat Merkezlerinde eğitimlerine devam etmekte olan 263 özel yetenekli ortaokul öğrencileri katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu, Akran İlişkileri Ölçeği ve Çok Boyutlu Zorbalık Mağduriyeti Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizleri SPSS 25 programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma bulgularında akran ilişkileri ölçeğinin toplam puanı ile cinsiyet ve anne – baba eğitim düzeyi değişkeni arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Akran ilişkileri ölçeğinden elde edilen puanlar ile yaş ve sınıf düzeyi değişkeni arasında ise anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Çok boyutlu zorbalık mağduriyeti ölçeğinde elde edilen puanlar ile cinsiyet ve anne – baba eğitim düzeyi değişkeni arasında anlamlı bir fark oluşmamıştır. Çok boyutlu zorbalık mağduriyeti ölçeğinden alınan puanlar ile yaş ve sınıf düzeyi değişkeni arasında ise anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Ayrıca yapılan korelasyon analizi sonuncuda akran ilişkiler ve çok boyutlu zorbalık mağduriyeti arasında negatif yönlü düşük ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the friendship relationships of gifted middle school students and their bullying status with the variables of gender, age, grade level and parental education level. In the study, 263 gifted middle school students who continue their education in Science and Art Centers in Kepez, Muratpaşa, Manavgat and Alanya districts of Antalya province in the 2023 - 2024 academic year participated in the study. Personal Information Form, Peer Relationship Scale and Multidimensional Bullying Victimization Scale were used as data collection tools. Data analysis was conducted using SPSS 25 program. In the findings of the study, no significant difference was found between the total score of the peer relations scale and the variables of gender and parental education level. Significant differences were found between the scores obtained from the peer relations scale and the variables of age and grade level. There was no significant difference between the scores obtained in the multidimensional bullying victimization scale and the variables of gender and parental education level. There were significant differences between the scores obtained from the multidimensional bullying victimization scale and the variables of age and grade level. In addition, the correlation analysis revealed a low negative correlation between peer relationships and multidimensional bullying victimization.