Türkiye'de mülteci olan serebral palsili çocukların ebeveynlerinin ev programına uyumuna etki eden faktörlerin ve fonksiyonel değerlendirme incelenmesi
Examination of functional assessment and factors affecting the adaptation of parents of refugee children with cerebral palsy to the home program in Turkey
  1. Tez No: 891316
  2. Yazar: OBAYDA ALHACEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Alhaceh, O. Türkiye'de Mülteci Olan Serebral Palsili Çocukların Ebeveynlerinin Ev Programına Uyumuna Etki Eden Faktörlerin ve Fonksiyonel Değerlendirme İncelenmesi. İstanbul üniversitesi sağlık bilimleri enstitüsü. Pediatrik temel bilimler anabilim dağlı. Yüksek lisans tezi. İstanbul 2024. Amaç: Ev programının temel amaçları serebral palsili çocukların daha fazla egzersiz yapmalarını sağlamak, hareketlerinin kalitesini korumak, fizik tedavide edinilen becerilerin günlük yaşamda uygulanabilmesini sağlamak ve uzun vadede sonradan ortaya çıkabilecek sorunların önlenmesidir. Bu çalışmanın amacı SP'li çocukları olan mülteci ailelerin ev programına uyumuna etkileyen faktörleri ve bunların işlevsel değerlendirmelerini incelenmesidir. Yöntem: Kesitsel çalışma olarak yürütülen araştırmamıza mülteci olan Serebral Palsi tanılı 52 mülteci çocuk ve onların bakım verenlerini kapsamaktadır. Hastaların sosyodemografik ve tıbbi öykü özellikleri değerlendirildi.. Bakım veren öncelikleri ve etkilenmişlik düzeyinin ölçülmesi etki eden faktörleri ve ruhsal etkileri ile değerlendirildi. Çocukların Fizik muayene ile Kaba Motor ve Fonksiyon El Becerileri seviyeleri incelendi. Bulgular: Çalışmamızda mülteci olan SP'li çocuğa sahip annelerin yaş aralıkları 19-55 yıl arasında yer almaktadır. Annelerin %61,5 ilk öğretim mezunu, %100'ünün ise ev hanımı olduğunu, ailelerin %34,6 akrabalık evliliği ve ailelerin gelir düzeyini %92,3 asgari ücret düzeyde tespit ettik. Annelerin %13,5'inde hafif düzeyde depresif semptomlara rastlanmıştı. Ailenin etkilenmişlik düzeyinin maddi yük ve ailesel ve toplumsal etki maddeleri dışında depresif bulgularla paralellik gösterdiğini belirlenmiştir. AEÖ bütün alt parametrelerinin ile NHP'nin NHPES (Enerji Seviyesi) ve NHPFA (Fiziksel Aktivite) parametreleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Alhaceh, O. Investigation of Factors Affecting the Adjustment of Parents of Refugee Children with Cerebral Palsy to Home Program and Functional Evaluation. Istanbul University Institute of Health Sciences, Department of Pediatric Basic Sciences. Master Thesis. Istanbul. 2024. Objective: The main goal of home programs is to enable children with cerebral palsy (CP) to be more active, to maintain the quality of movement, to ensure that the skills gained in the field of physiotherapy are used in daily life, and to prevent secondary problems seen in the long term. The aim of this study is to examine the factors affecting the adaptation of refugee families with children with CP to the home program and their functional evaluations. Methods: Our research, which was conducted as a cross-sectional study, included 52 refugee children diagnosed with Cerebral Palsy (CP) and their caregivers. Sociodemographic and medical history characteristics of the patients were evaluated. Caregiver Priorities and measurement of the level of influence were evaluated with their influencing factors and psychological effects. The children's Gross Motor and Functional Manual Skills levels were examined through physical examination. Results: In our study, the age range of refugee mothers with children with CP is between 19 and 55 years. We determined that 61.5% of the mothers were primary school graduates, 100% were housewives, and the income level of the families was 92.3% at the minimum wage level. Mild depressive symptoms were found in 13.5% of the mothers. When the correlation between AES subparameters and BDS was examined, it was determined that the family's level of influence was parallel to depressive findings, except for the financial burden and familial and social impact items. When we look at the correlation between AES sub-parameters and NHPTOT, it was determined that there is a significant relationship between all sub-parameters of AES and NHPES (Energy Level) and NHPFA (Physical Activity) parameters of NHP.