Günlük heteroseksist deneyimler ölçeği'nin Türkçe uyarlaması, geçerlik ve güvenilirlik çalışması
The Turkish adaptation, validity and reliability study of the daily heterosexist experiences questionnaire
  1. Tez No: 891319
  2. Yazar: SELDA KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. FİKRET FERZAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Literatürde sayısı artmakta olan birçok çalışma LGBTİ+ların depresyon, anksiyete ve madde kötüye kullanımı gibi ruhsal sağlık problemlerine sahip olma riskinin, LGBTİ+ olmayan diğerlerine kıyasla daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu artan risk, LGBTİ+ların toplum tarafından maruz kaldığı stigmatizasyon, önyargı ve ayrımcılık gibi olumsuz etkilerle ilişkilendirilmektedir. Meyer'ın azınlık stres modeli, azınlık atfedilen bireylerin cinsel yönelimleri ve/veya cinsiyet kimlikleri nedeniyle yaşadığı damgalanma ve ayrımcılığın psikolojik stresini artırabileceğini öne sürmektedir. LGBTİ+ların karşılaştığı heteroseksizm ve azınlık stresinin ruh sağlığı üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar, heteroseksizmin LGBTİ+ların ruh sağlığına yönelik etkilerini incelemektedir. Ancak, bu konuda Türkiye'de yapılan çalışmalar sınırlıdır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı Daily Heterosexist Experiences Questionnaire (DHEQ) ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanması ve kültürümüzde geçerliliği ve güvenilirliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza LGBTİ+ olduğunu beyan eden 484 katılımcı dahil edildi. Kesitsel özellikteki çalışmaya katılımcılar yüz yüze ve çevrimiçi anketler ile dahil edildi. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu, Günlük Heteroseksist Deneyimler Ölçeği (GHDÖ), Hasta Sağlık Anketi-9 (PHQ-9), Yaygın Anksiyete Bozukluğu Ölçeği-7 (GAD-7), Algılanan Stres Ölçeği-Kısa Form (ASÖ-4), Genel Aidiyet Ölçeği (GAÖ) uygulandı. Geçerliği test etmek için faktör analizi (açımlayıcı ve doğrulayıcı) yapıldı, ölçüt bağıntılı geçerlik incelendi. Güvenilirliği test etmek için ölçeğin tümü ve alt ölçekler için Cronbach Alpha katsayıları hesaplandı ve madde toplam puan korelasyonları kullanıldı. Bulgular: Ölçeğin Kaiser Meyer Olkin test değeri 0,910, Barlett Testi için p değeri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The risk of mental health problems such as depression, anxiety, and substance abuse is shown to be higher for LGBTQ+ individuals compared to non-LGBTQ+ individuals in numerous studies in the literature. This increased risk is associated with the negative effects of stigmatization, prejudice, and discrimination that LGBTQ+ individuals face in society. Meyer's minority stress model posits that stigma and discrimination related to one's sexual orientation or gender identity can increase psychological stress in minority-attributed individuals. Research on the effects of heterosexism and minority stress on mental health among LGBTQ+ individuals examines how heterosexism impacts the mental health of LGBTQ+ individuals. However, studies on this subject in Turkey are limited. Therefore, the aim of this study is to adapt the Daily Heterosexist Experiences Questionnaire (DHEQ) into Turkish and to investigate its validity and reliability in our culture. Materials and Methods: Our study included 484 participants who identified as LGBT+. Participants were included in this cross-sectional study through face-to-face and online surveys. The participants were administered a sociodemographic data form prepared by the researchers, the Daily Heterosexist Experiences Questionnaire (DHEQ), the Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9), the Generalized Anxiety Disorder-7 (GAD-7), the Perceived Stress Scale-Short Form (PSS-4), and the General Belongingness Scale (GBS). To test validity, factor analysis (both exploratory and confirmatory) was conducted. To test reliability, Cronbach's Alpha coefficients for the entire scale and subscales were calculated, and item-total score correlations were used. Results: The Kaiser-Meyer-Olkin test value for the scale was found to be 0.910, and the p-value for Bartlett's test was