LGBTT bireylerin ataerkillik ve hegemonya deneyimlerinin çözümlenmesi:Eskişehir
The analysis of patriarchy and hegemony experiences of LGBTT individuals: Eskişehir
- Tez No: 317631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NADİDE KARKINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma, Eskişehir'deki LGBTT bireylerin ataerkillikle bağlantılı olarak günlük yaşam betimlemelerinden oluşmaktadır. Ataerkil sistemin, heteroseksist bir kurum olan aile kurumunca nasıl içselleştirildiği, cinsiyet ve toplumsal cinsiyet inşalarının ne şekilde gerçekleştiği çalışmada araştırılan konulardandır. Ataerkil sistemin bireyler üzerinde kurduğu hegemonya ile bağlantılı olarak LGBTT bireyleri dışlama ve ötekileştirme politikalarının, ahlak anlayışının hem heteroseksüeller hem de LGBTT bireyler tarafından nasıl algılandığı çalışma boyunca tartışılmakta, homofobi/transfobi ve bunun bir sonucu olan nefret suçlarıyla ilişkilendirilmektedir. Çalışma boyunca gerçekleştirilen tartışmalar, feminizmin daha çok radikal ve postmodern feminist bakış açılarından hareket edilerek ataerkillik, zorunlu heteroseksüellik, tecavüz, özel olan politiktir, ikili kategori oluşumları, cinsiyet ve cinsellik inşaları gibi konular üzerinde önemle durulmuştur. Çalışmada feminist yöntemin tercih edilmesinin en büyük nedeni de LGBTT bireylere cinsel yönelim/cinsiyet kimliklerinden dolayı uygulanan ötekileştirme politikalarının, politik bir hareket olan hem teori hem pratiğin iç içe geçtiği bir yöntemle en iyi biçimde analiz edilebileceğinin düşünülmesidir. Çalışma boyunca elde edilen bulgular, LGBTT bireylerin büyük çoğunluğunun ataerkillik ve mücadele konusunda hassas olmasına rağmen, travesti/trans ve lezbiyen bireylerin bir kısmının ataerkil değerleri içselleştirdiği, LGBTT mücadelesinde umutsuz olduklarını gösterir.
Özet (Çeviri)
This study is about the descriptions of daily life and life experiences of LGBTT individuals related with patriarchy in Eskişehir. It is searched how the family as a heterosexsist institution internalizes the patriarchal system and how the forms gender construction is realized in society. In this study, it is discussed how the exclusion of LGBTT individuals, the politics of marginalization and the moral understanding patriarchal system related with hegemony has been perceived by LGBTT individuals. This discussion is firmly related with hatred murders as a result of homophobia/transphobia. Throughout the study, patriarchy, the obligatory of heterosexsuality, rape, the private is politics, the formations of binary categories, the construction of sex and sexsuality have all discussed within the perspectives and methods of radical and postmodern feminisms. The data achieved in this study could be summarized below; although most of the LGBTT individuals are sensitive to patriarchy and LGBTT movement, travesty/trans and lesbian individuals internalize the patriarchal values and quit from LGBTT movement because of low expectations.