Uzaktan çalışmada performans değerlendirme
Performance evaluation in remote working
- Tez No: 891345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAİM AŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Uzaktan çalışma modeli Covid-19 pandemisi öncesi sadece şirketlerin çalışanlara tanıdığı bir ayrıcalıkken ve çok fazla karşımıza çıkmazken, günümüzün modern iş dünyasında hızla yaygınlaşan bir trend haline gelmiştir. Dünyamızda teknolojik gelişmelerinde artmasıyla, beraberinde artan rekabet koşullarıyla birlikte kurumların piyasada ayakta kalabilmek için performansı yüksek çalışanlara ihtiyaç duymaktadır. Haliyle uzaktan çalışma modeliyle çalışan kurumlar artan rekabette hem ayakta kalabilmek için uğraş verirken hemde çalışanların performans ve motivasyonlarını düşünmek durumunda kalmışlardır. Bu durum, performans yönetimi süreçlerinin değişmesine ve uzaktan çalışanların performansları için yeni yöntemlerin geliştirilmesine neden olmaktadır. Bu tez çalışması; uzaktan çalışma ortamında performans yönetimi kavramının incelenmesine ve işletmelerin, hangi stratejileri kullanabileceğine ve çalışanların etkili bir şekilde yönetilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
While the remote working model was a privilege that only companies granted to employees before the Covid-19 pandemic and did not appear much, it has become a rapidly spreading trend in today's modern business world. With the increase in technological developments in our world, along with the increasing competition conditions, organizations need employees with high performance in order to survive in the market. Consequently, organizations working with the remote working model have had to think about the performance and motivation of their employees while trying to survive in the increasing competition. This situation causes performance management processes to change and new methods to be developed for the performance of remote employees. This dissertation will contribute to the examination of the concept of performance management in a remote working environment and which strategies businesses can use and how to manage employees effectively.