Örgütsel adaletin bireylerarası saldırgan davranışlar üzerindeki etkisi: Kişilik tiplerinin düzenleyici rolü
The effect of organizational justice on interindividual aggressive behaviors: The regulatory role of personality types
- Tez No: 891352
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZA ZERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Örgütsel adaletin saldırgan davranışlara olan etkisini ve kişilik türlerinin bu ilişki üzerinde nasıl bir etki yaratacağını ölçmek, bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Özellikle, iş ortamında insanların adalet arayışı içinde olmaları sık rastlanan bir durumdur. Çalışanlar, örgütsel kazanımlarının dağıtım kararlarına, bu kararların alınmasında izlenen prosedürlerin ve bu prosedürlerin işlenmesi sonucunda, kişilerarası iletişim ve bu iletişimden sağlanan bilgi aktarımının adilliğine, literatür tanımıyla örgütsel adalet kavramına önem vermektedirler. Olumsuz örgütsel adalet algısı, saldırgan davranışları tetikleyerek örgütsel barışı bozabilmekte ve çalışanların performansını negatif yönde etkileyebilmektedir. Saldırgan davranışları engellemek için saldırganlığı minimize etmenin yollarını araştırmak, tetikleyen faktörleri derinlemesine incelemek ve elde edilen analiz sonuçlarına göre çözüm üretmek gerekmektedir (Tayınmak, 2020). Araştırmada elde edilen bulgular sonucu örgütsel adalet ve saldırganlık ilişkisi arasında negatif yönlü bir etkinin olduğu tespit edilmiştir. Kişilik türlerinin bu ilişkiye herhangi bir etkisi olmadığı ve bu durumun olası nedenleri çalışmanın ilerleyen bölümlerinde detaylandırılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler daha önceki çalışmalardan referans alınarak, Safranbolu konaklama işletmeleri çalışanlarına uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the impact of organizational justice on aggressive behaviors and to examine how personality types influence this relationship. Particularly in the workplace, the pursuit of justice among individuals is a commonly observed phenomenon. Employees attach importance to the fairness of decisions regarding the distribution of organizational gains, the procedures followed in making these decisions, and the fairness of interpersonal communication and information transfer resulting from these procedures, as defined in the literature as organizational justice. Perceptions of negative organizational justice can trigger aggressive behaviors, potentially disrupting organizational harmony and negatively affecting employee performance. To mitigate aggressive behaviors, it is essential to investigate ways to minimize aggression, thoroughly examine triggering factors, and develop solutions based on analysis results (Tayınmak, 2020). The findings of this study reveal a negative relationship between organizational justice and aggression. The insignificant influence of personality types on this relationship will be further elaborated in following sections of the study. The scales used in the research were applied to employees of Safranbolu accommodation businesses, drawing on references from previous studies.