Akran zorbalığı eğitiminin lise öğrencilerinde etkisinin değerlendirilmesi
Effect of peer bullying education on high school students
  1. Tez No: 891351
  2. Yazar: HASAN ŞARDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BAHADIR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, lise öğrencilerinde akran zorbalığı eğitiminin etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Giresun İli Bulancak İlçesindeki bir devlet lisesinde eğitim öğretimine devam eden öğrenciler oluşturmuştur. Öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığınca beş oturum olarak hazırlanmış olan Akran Zorbalığı Lise Farkındalık Programı uygulanmıştır. Çalışmada öğrencilerden veri toplanırken Kişisel Bilgi Formu, Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği Ergen Formu ve Şiddet Eğilim Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Elde edilen verilerde öğrencilerin zorbalığa uğradıklarında çoğunun bu durumu bildirmediği ve psikolojik bir yardıma başvurmadıkları görülmüştür. Akran Zorbalığı Toplam Puanı(Bana yapıldı) çalışma öncesi 80,83±25,02 iken çalışma sonrasında 81,2±31,96 puan olarak artış göstermiştir. Akran Zorbalığı Toplam Puanı(Ben yaptım) çalışma öncesi 65,36±19,21 iken çalışma sonrasında 66,90±23,11 puan olarak artış göstermiştir. Bu artışlar çalışmanın neticesinde öğrencilerin zorbalık farkındalık düzeylerinde olumlu yönde gelişme olduğunu göstermektedir. Şiddet eğilimi toplam puanı da çalışma öncesi 5,71±0,95 iken çalışmadan sonra 6,64±1,10 olarak artış göstermiştir. Çalışmanın şiddet eğilim farkındalığını arttırıcı etkisi olmuştur. Uygulanan farkındalık çalışması zorbalıkla mücadele için daha detaylı daha uzun süre boyunca devam edecek ve eğitim öğretim müfredatına da dahil edilebilecek bir programa ihtiyaç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of peer bullying education on high school students. The sample of the research consisted of students continuing their education at a public high school in Bulancak District of Giresun Province. The Peer Bullying High School Awareness Program, prepared in five sessions by the Ministry of National Education, was applied to the students. Personal Information Form, Peer Bullying Identification Scale Adolescent Form and Violence Tendency Scale were used when collecting data from students in the study. Data collection was conducted by the researcher. The data obtained showed that most of the students did not report this situation and did not seek psychological help when they were bullied. The Peer Bullying Total Score (It happened to me) increased from 80,83±25,02 points before the study to 81,2±31,96 points after the study. The Peer Bullying Total Score (I did it) increased from 65,36±19,21 points before the study to 66,90±23,11 points after the study. These increases show that, as a result of the study, there is a positive development in students' bullying awareness levels. The total score for violence tendency increased from 5,71±0,95 before the study to 6,64±1,10 after the study. The study had the effect of increasing awareness of violent tendencies. The awareness study implemented showed that there is a need for a more detailed program to combat bullying, which will continue for a longer period of time and can be included in the education curriculum.