Meme kitlelerinin tanısında superb mikrovasküler görüntüleme (SMI) ile kontrastlı dinamik manyetik rezonans görüntüleme'nin (MRG) karşılaştırılması
Comparison of superb microvascular imaging (SMI) and contrast-enhanced dynamic magnetic resonance imaging (MRI) in the diagnosis of breast masses
- Tez No: 891384
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN A. SABİR AKKOYUNLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
MEME KİTLELERİNİN TANISINDA SUPERB MİKROVASKÜLER GÖRÜNTÜLEME (SMI) İLE KONTRASTLI DİNAMİK MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME'NİN (MRG) KARŞILAŞTIRILMASI Dr. Ahmet Yasin Yitik Çalışmamız prospektif ve kesitsel özellikte olup amacımız meme kitlelerinin tanısında histopatolojik sonuçlar temel alınarak superb mikrovasküler görüntüleme (SMG) ile dinamik kontrastlı meme manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemlerinin tanısal doğruluklarını karşılaştırmak ve SMG'nin meme lezyonlarının tanısındaki başarısını değerlendirmektir. Üniversitemizin etik kurulundan onay alındıktan sonra, Nisan 2022 ile Mart 2024 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine meme kitlesi şikayetiyle başvuran hastalara gri skala ultrasonografi, SMG, ve dinamik kontrastlı meme MRG yöntemleri yapıldı. Hastalara öncelikle gri skala ultrasonografi (USG) ve SMG metotları uygulandı. Ertesi gün hastalara dinamik kontrastlı meme MRG tetkiki yapıldı. Superb Mikrovasküler Görüntüleme tetkiki sırasında tüm lezyonu kapsayacak şekilde serbest ROI (ilgilenilen alan) çizilerek cihaz tarafından otomatik olarak vasküler indeks (VI) ölçümleri yapıldı. Ölçümler 5 yıllık uzmanlık öğrencisi tarafından yapılıp PACS'a (Picture Archive Communicating Systems) gönderildi. Her lezyondan en az üçer defa ölçüm yapılıp en uygun olan 3 ölçümün ortalaması çalışmaya dahil edildi. Meme MRG ve gri skala USG tetkikleri kendi BI-RADS sınıflamasına göre 25 yıllık meme radyolojisinde tecrübeli radyolog ve 5 yıllık radyoloji uzmanlık öğrencisi ile konsensus eşliğinde değerlendirildi. Tüm bulgular histopatolojik tanı sonuçları ile karşılaştırıldı. Çalışmaya 110 hasta (16-80 yaş, ortalama 47,67±13,57 yıl) ve 112 lezyon dahil edilmiştir. Histopatolojik olarak 62 lezyon benign, 50 lezyon ise malign olarak sonuçlandı. Gri skala ultrasonografik incelemede, malign kitlelerin %58'i düzensiz şekilli, %98'i düzensiz kenarlı, %86'sı dik yerleşimli, %96'sı hipoekojen ekopaternde ve %64'ünün akustik gölgelenmesinin olduğu saptanmıştır. Benign lezyonların %90,3 ü oval-yuvarlak şekilli, %56'sı düzgün kenar yapısında, %77,4'ü yatay yerleşimli, %54,8'i hipoekojen paternde olduğu ve %90,3'ünün akustik gölgelenmesinin olmadığı görüldü. Ultrasonografik incelemede %86 duyarlılık, %64,38 özgüllük ve %70,5 doğruluk oranları elde edilmiştir. Superb Mikrovasküler Görüntüleme ile ölçülen VI değerleri, malign kitlelerde belirgin şekilde yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF SUPERB MICROVASCULAR IMAGING (SMI) AND CONTRAST-ENHANCED DYNAMIC MAGNETIC RESONANCE IMAGING (MRI) IN THE DIAGNOSIS OF BREAST MASSES Dr. Ahmet Yasin Yitik Our study is prospective and cross-sectional, aimed at comparing the diagnostic accuracy of superb microvascular imaging (SMI) and dynamic contrast-enhanced breast magnetic resonance imaging (MRI) in diagnosing breast masses based on histopathological results, and evaluating the effectiveness of SMI in diagnosing breast lesions. After obtaining approval from the ethics committee, patients presenting with complaints of breast masses at Pamukkale University Medical Faculty Hospital between April 2022 and March 2024 underwent gray-scale ultrasonography, SMI, and dynamic contrast-enhanced breast MRI. Initially, gray-scale ultrasonography (USG) and SMI methods were applied to the patients. The next day, dynamic contrast-enhanced breast MRI was performed. During the Superb microvascular imaging procedure, free ROI (region of interest) was drawn to encompass the entire lesion, and vascular index (VI) measurements were automatically performed by the device. The measurements were conducted by a 5-year radiology resident and sent to PACS (Picture Archive Communicating Systems). At least three measurements were taken from each lesion, and the average of the three most suitable measurements was included in the study. Breast MRI and gray-scale ultrasonographic examinations were evaluated according to their BI-RADS classification by a consensus between a radiologist with 25 years of experience in breast radiology and a 5-year radiology resident. All findings were compared with histopathological diagnosis results. The study included 110 patients (aged 16-80 years, mean 47.67±13.57 years) and 112 lesions. Histopathologically, 62 lesions were benign, and 50 lesions were malignant. In gray-scale ultrasonographic examination, 58% of malignant masses had irregular shapes, 98% had irregular margins, 86% were not parallel oriented, 96% had a hypoechoic, and 64% had acoustic shadowing. Among benign lesions, 90.3% were oval-round shaped, 56% had circumscribed margins, 77.4% were parallel oriented, 54.8% had a hypoechoic, and 90.3% had no acoustic shadowing. The ultrasonographic examination achieved a sensitivity of 86%, a specificity of 64.38%, and an accuracy rate of 70.5%. The VI values were significantly higher in malignant masses (p0.05).