İHA tabanlı acil durum müdahalesi
UAV-based emergency response
- Tez No: 891429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM ŞANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Aeronautical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde acil durum yönetiminde kritik bir rol oynayan İnsansız Hava Araçları (İHA) ve yapay zeka teknolojileri, hızlı ve etkili müdahaleler için önemli fırsatlar sunmaktadır. İHA'lar, acil durum ekiplerine hızlı, güvenli ve etkili bir şekilde yardımcı olabilirken, yapay zeka algoritmaları da veri analizi ve karar destek sistemleri ile kriz yönetimini güçlendirir. Özellikle doğal afetler ve orman yangınları gibi kriz durumlarında, bu teknolojilerin birleşimi, müdahale stratejilerinin geliştirilmesi ve doğal yaşamın korunması konusunda önemli bir araç seti sunuyor. İHA'ların gerçek zamanlı veri toplama ve analiz yetenekleri, acil durum ekiplerine önemli avantajlar sağlayarak, müdahale stratejilerinin planlanması ve kaynakların yönlendirilmesi gibi kritik karar süreçlerini destekler. Özellikle, İHA'lar gerçek zamanlı veri toplama, yüksek çözünürlüklü görüntüleme, termal analiz ve sürekli izleme gibi özellikleriyle acil durumun etkilerini ve yayılma hızını anlamada yardımcı olur. Bu veriler, müdahale stratejilerinin planlanması, kaynakların yönlendirilmesi ve kurtarma operasyonlarının optimize edilmesi gibi önemli karar süreçlerini destekler. Yapay zeka algoritmaları ise, acil durum müdahale süreçlerinde hızlı tepki sağlama, veri analizi, tahmin ve otomatik karar alma gibi yeteneklerle öne çıkar. Bu algoritmalar, İHA'lar tarafından toplanan verileri işleyerek, acil durum ekiplerine daha iyi bilgi sağlar ve karar alma süreçlerini optimize eder. İHA'lar ve yapay zeka, acil durum senaryolarında etkili bir kriz iletişimi ve kaynak yönetimi sağlayarak, gelecekteki afet ve acil durum durumlarında daha etkili bir müdahale potansiyeli sunmaktadır. Bu teknolojilerin sürekli geliştirilmesi, İHA'ların uygulama alanlarını genişletmeye ve çeşitlendirmeye yardımcı olacaktır, böylece acil durum müdahalelerinin daha akıllı ve hızlı hale gelmesine katkı sağlayacaktır. Anahtar Kelimeler Yapay zeka, insansız hava aracı , doğal afet , acil müdahale, algoritma
Özet (Çeviri)
Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) and artificial intelligence (AI) technologies play a critical role in emergency management today, offering significant opportunities for swift and effective interventions. UAVs can assist emergency teams rapidly, safely, and efficiently, while AI algorithms strengthen crisis management through data analysis and decision support systems. Particularly in crisis situations such as natural disasters and forest fires, the combination of these technologies provides an important toolkit for developing intervention strategies and preserving natural habitats. The real-time data collection and analysis capabilities of UAVs provide significant advantages to emergency teams, supporting critical decision-making processes such as planning intervention strategies and directing resources. UAVs assist in understanding the effects and spread rate of emergencies, especially with features like real-time data collection, high-resolution imaging, thermal analysis, and continuous monitoring. These data support important decision-making processes such as planning intervention strategies, directing resources, and optimizing rescue operations. AI algorithms excel in providing rapid response, data analysis, prediction, and automatic decision-making capabilities in emergency response processes. By processing data collected by UAVs, these algorithms provide better information to emergency teams and optimize decision-making processes. UAVs and AI provide effective crisis communication and resource management in emergency scenarios, offering potential for more effective interventions in future disasters and emergencies. Continuous development of these technologies will expand and diversify the application areas of UAVs, thereby contributing to smarter and faster emergency interventions. Keywords Artificial intelligence, unmanned aerial vehicle, natural disaster, emergency response, algorithm