İnsansız hava aracı (İHA) desteği ile havalimanlarında hava trafiği kaynaklı acil durumların simülasyon tabanlı analizi
Simulation-based analysis of air traffic–related emergenciesat airports using unmanned aerial vehicle (UAV) support
  1. Tez No: 992642
  2. Yazar: SILA KALE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN AÇIKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
Özet
Havaalanlarında meydana gelen acil durumlar, hava trafik kontrolörlerinin hızlı ve doğru karar verme yetkinliğini doğrudan etkileyen hayati olaylardır. Bu tür durumlarda durumsal farkındalığın artırılması ve müdahale süresinin kısaltılması, can ve mal kayıplarının azaltılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, insansız hava araçları destekli Havalimanı acil müdahale sistemlerinin hava trafik kontrol süreçleriyle entegrasyonu, simülasyon tabanlı bir yaklaşımla incelenmiştir. Çalışma kapsamında, uçakta yangın, hava aracı bileşeni arızası veya bozukluğu, yakıt yetersizliği ve hava aracı hasarı olmak üzere dört farklı acil durum tipi ele alınmıştır. Her bir acil durum için iniş ve kalkış fazlarını kapsayan on adet bağımsız senaryo oluşturulmuş; analizlerde Airbus A320 ve Boeing B777 uçak tipleri kullanılmıştır. Senaryolarda acil durum bildirimi, kontrolör–İHA pilotu iletişimi, İHA'nın olay bölgesine ulaşması, veri aktarımı ve piste geri dönüş aşamaları zaman temelli olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, kalkış fazında meydana gelen acil durumların, iniş fazına kıyasla İHA müdahale sürelerini belirgin biçimde uzattığını göstermektedir. Çalışma sonuçları, İHA'ların Havalimanı acil durum yönetiminde ATC'ye destek sağlayan tamamlayıcı bir araç olarak önemli bir potansiyel sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Emergencies occurring at airports are critical events that directly impact air traffic controllers' ability to make swift and accurate decisions. In such situations, enhancing situational awareness and reducing response times are of paramount importance in minimising loss of life and property. This thesis examines the integration of unmanned aerial vehicle-supported airport emergency response systems with air traffic control processes using a simulation-based approach. The study covers four different types of emergency situations: aircraft fire, aircraft component failure or malfunction, fuel shortage, and aircraft damage. Ten independent scenarios covering the landing and take off phases were created for each emergency situation; Airbus A320 and Boeing B777 aircraft types were used in the analyses. In the scenarios, the emergency notification, controller–UAV pilot communication, the UAV's arrival at the incident site, data transfer, and return to the runway phases were evaluated on a time-based basis. The findings indicate that emergencies occurring during the take-off phase significantly prolong UAV response times compared to those occurring during the landing phase. The study results reveal that UAVs offer significant potential as a complementary tool supporting ATC in airport emergency management.