Investigation of the effects of silicon dioxide nanoparticles and environmental contaminants on immunocytotoxic and antioxidant defence systems in model organism galleria mellonella
Model organızma galleria mellonella'da silikon dioksit nanopartikülleri ve çevresel kirleticilerin immünositotoksik ve antioksidan savunma sistemleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
- Tez No: 891458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENAY TUNÇSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TUNÇSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, Galleria mellonella son evre larvalarına SiO2 NP' lerinin LD50 değeri ile abamektin ve kadmiyum sülfatın (CdSO4) çevresel derişimlerinin tek başına ve karışım halinde uygulanması sonucunda hemolenf, orta bağırsak ve yağ dokuda superoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx), glutatyon-s-transferaz (GST), sitokrom P450 (Cyt P450), asetilkolinesteraz (AChE) enzim aktiviteleri ile diferansiyel ve total hemosit sayıları ve apoptotik indeks üzerine etkileri incelenmiştir. SiO2 NP' lerinin LD50 değeri, CdSO4 ve Abamektin ile tek başına ve karışım halinde uygulanması sonucunda, larvaların orta bağırsak ve yağ dokusunda antioksidan ve detoksifikasyon enzim aktivitelerinde doku farklılığına bağlı olarak değişiklikler meydana geldiği gözlemlenmiştir. Total hemosit sayısında, tek başına SiO2 NP, CdSO4 ve abamektin uygulaması sonucunda kontrol grubuna göre azalma meydana gelirken, SiO2 NP' lerinin CdSO4 ile karışım halinde uygulandığında artış, abamektin ile birlikte uygulandığında ise azalma meydana geldiği tespit edilmiştir. Diferansiyel hemosit sayıları üzerine etkilerinde ise, prohemosit, plazmatosit, sferülosit, granülosit ve önositoid sayılarında SiO2 NPs, CdSO4 ve Abamektinim tek başına ve karışım halinde uygulanan gruplarda artış ve azalışlar meydana geldiği gözlemlenmiştir. Bu çalışma sonucunda, SiO2 NPs, CdSO4 ve Abamektinin tek başına ve karışım halinde uygulanması sonucunda G. mellonella larvalarında toksik etkilere neden olduğu ve karışım uygulamaları sonucunda doku farklılıklarına bağlı olarak antioksidan savunma ve immun sistem üzerinde SiO2 NP'lerinin çevresel kirleticilerin toksik etkilerini artırabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, enzyme activities of superoxide dismustase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx), cytochorem P450 (Cyt P450), glutathione-s-transferase (GST), acetylcholinesterase (AChE) and total, differential haemocyte counts and apoptotic index were investigated in haemolymph, midgut and fat body of Galleria mellonella exposed to LD50 value of SiO2 NP, environmental concentration of abamectin and cadmium sulphate (CdSO4) singly and in mixture. Alterations in antioxidant and detoxification enzyme activities were observed in the midgut and fat body of G. mellonella larvae when exposed to SiO2 NP, abamectin and CdSO4 singly and in mixture.The total hemocyte count decreased in the SiO2 and CdSO4 singly applied groups however an increased were observed in the SiO2 NPs + CdSO4 mixture and a decreased were observed in the SiO2 NPs+abamectin group compared with the control. As for differential hemocyte counts, prohemocytes, plasmatocytes, spherulocytes, granulocytes, and oenocytoids was altered following treatment with SiO2 NPs, CdSO4, and abamectin sinlgly and in mixture. As a result of this study, it was determined that SiO2 NPs, CdSO4 and Abamectin lead to toxic effects in G. mellonella larvae as a result of single and mixture applications and it was also observed that SiO2 NPs may increase the toxic effects of environmental pollutants on antioxidant defence and immune system depending on tissue differences as a result of mixture applications.