4-8 yaş arası koklear implant kullanan çocukların görsel algı ve dil becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between visual perception and language skills of children between 4-8 years of age using cochlear implants
- Tez No: 891460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE MERAL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, koklear implant kullanan çocukların görsel algı ve dil becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın örneklemini yaşları 4;0-8;11 yaşları arasında değişen bilateral koklear implantlı (n=21) ve unilateral koklear implantlı olan (n=21) toplam 42 çocuk oluşturmaktadır. Çalışmaya dahil edilen çocuklara görsel algıyı değerlendirmek için Frostig Görsel Algı Testi ve dil becerilerini değerlendirmek için Türkçe Okul Çağı Dil Gelişim Testi (TODİL) uygulanmıştır. Frostig Görsel Algı testinde; erkek çocukların şekil sabitliği test puanları, kız çocuklara göre istatistiksel olarak yüksek elde edilmiştir (p0,05). Koklear implant kullanım süresi ile Frostig Görsel Algı testi arasındaki şekil sabitliği testi dışında tüm alt testlerle arasında anlamlı farklılık elde edilmiştir (p0,05). TODİL testinde cinsiyetler arasında anlamlı farklılık elde edilememiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between visual perception and language skills of children using cochlear implants. The study sample consists of a total of 42 children with bilateral cochlear implants (n=21) and unilateral cochlear implants (n=21) aged between 4;0-8;11 years. The Frostig Visual Perception Test was applied to assess visual perception and the Turkish School Age Language Development Test (TODİL) was applied to assess language skills of the children included in the study. In the Frostig Visual Perception test, the shape constancy test scores of boys were statistically higher than those of girls (p0.05). A significant difference was found between the duration of cochlear implant use and the Frostig Visual Perception test in all subtests except for the shape constancy test (p0.05). No significant difference was obtained between genders in the TODİL test (p>0.05).