Gebelerde küretaj deneyimi ile doğum korkusu düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between curettage experience and level of fear of birth in pregnant women
  1. Tez No: 891462
  2. Yazar: TUĞBA NUR YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA GENÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL İÇKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gebelerde küretaj deneyimi ile doğum korkusu arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel bir araştırmadır. Çalışmaya 300 gebe katılmıştır. Veriler Gebe Bilgi Formu ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu ile yüzyüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. İstatistiksel analizlerde; ki-kare testi, ANOVA ve t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It was conducted to examine the relationship between curettage experience and fear of childbirth in pregnant women. It is a cross-sectional study. 300 pregnant women participated in the study. Data were collected using the Pregnancy Information Form and Wijma Childbirth Expectation/Experience Scale Version A, and face-to-face interviews. Chi-square test, ANOVA and t-test were used in statistical analyses.