Poliamid 6,12 ve etilen vinil alkol kopolimeri karışımlarını içeren polimerik filmlerin fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical and mechanical properties of polymeric films containing polyamide 6,12 and ethylene vinyl alcohol copolymer mixtures
- Tez No: 891463
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CANKURTARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, çok katmanlı poliamid/etilen vinil alkol kopolimeri/polietilen (PA/EVOH/PE) yapısında şişirme yöntemi ile esnek ambalaj filmi üretildi. Üretilen filmin mekanik ve fiziksel özellikleri incelendi. Dokuz katlı ekstrüderde gravimetrik sistem ile beslenen granüller, besleme bölgesinde ısıtmalı vidalar ile eritildi. Eriyiklerin farklı kanallarda birleştirilip birbirine karışmadan üst üste bindirilerek filmin içinde farklı katmanların oluşması ve su soğutmalı ekstrüderde soğutularak şişirilip ve genişletilerek film formunu alması sağlandı. Filmin orta katında saf EVOH yerine %20, %30 ve %40 PA 6,12 ile EVOH karışımı kullanıldı. Tüm filmler 175 µm olarak 5 µm tolerans ile üretildi. Ekstrüderde polimerlerin proses edilebilirliği ve endüstriyel aşamada üretimin sürdürülebilirliği üretim esnasında kontrol edildi. Numunelere, oksijen bariyer geçirgenliği, su buharı geçirgenliği, uzama kopma ve çekme, mikroskop, diferansiyel taramalı kalorimetre, delinme, parlaklık, pusluluk ve fourier dönüşümü spektrometresi testleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, polyamide/ethylene vinyl alcohol copolymer/polyethylene (PA/EVOH/PE) flexible packaging film with a multi-layer structure was produced by the blow molding method. The mechanical and physical properties of the resulting film were examined. In a nine-layer extruder, granules fed by a gravimetric system were melted with heated screws in the feeding zone. The melts were combined in different channels and overlapped without mixing, thus forming different layers in the film. Then it cooled in a water-cooled extruder, blew, and expanded to create a film. Instead of pure EVOH, a mixture of 20%, 30%, and 40% PA 6,12 and EVOH was used in the middle layer of the film. All films were produced with 175 µm, with a tolerance of 5 µm. During production, the processability of the polymers and the sustainability of the production process at the industrial stage were evaluated. Oxygen barrier permeability, water vapor permeability, elongation and tensile strength, microscopy, differential scanning calorimetry, puncture strength, gloss, haze, and Fourier transform spectrometry testing were performed on the samples.