Ferrosen grupları içeren azabodipy temelli organik boyar maddelerin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis and structure clarification of azabodipy based organic dyestuffs containing ferrocene groups
  1. Tez No: 891470
  2. Yazar: DENİZ SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Son yıllarda enerji tüketiminin artması kömür, petrol, doğalgaz gibi fosil kaynaklı yakıtların kullanımında artışa sebep olmuştur. Yakın gelecekte enerjiye ulaşım konusunda ortaya çıkacak muhtemel sorunlar, ancak bu yenilenemeyen enerji kaynakları yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması ile çözülebilecektir. Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde en önemlilerinden biri güneş enerjisidir. Günümüzde güneş enerjisinin kullanımı için birçok yeni teknoloji geliştirilmiştir. Bunlar arasında en önemlileri silisyum tabanlı güneş pilleridir. Bu güneş pillerinin maliyetlerinin yüksek olması, saflaştırma zorlukları, üretimlerinde yüksek teknoloji gerekmesi gibi dezavantajları yeterince yaygınlaşmalarını zorlaştırmıştır. Alternatif bir güneş pili sistemi olan boya duyarlı güneş pilleri (DSSC), diğer fotovoltaik hücre teknolojilerine kıyasla daha az maliyetli pil sistemleridir. DSSC'lerin verimini etkileyen faktörler arasında en önemli olan boyar maddenin yapısal özellikleridir. Bu çalışmada, DSSC'lerde kullanılabilecek ferrosen grupları içeren azabodipy temelli yeni boyar maddeler sentezlenmiş ve yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 19F-NMR, 2D-NMR, HRMS, X ışını difraktometresi gibi analiz yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen organik boyar maddelerin UV-GB spektroskopisi ile fotofiziksel özellikleri belirlenmiştir. Ardından boya duyarlı güneş pilindeki performansları fotovoltaik hücreler yardımıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in energy consumption in recent years has led to an increase in the use of fossil fuels such as coal, oil and natural gas. The possible problems that will arise in the near future in terms of access to energy can only be solved by using renewable energy sources instead of these non-renewable energy sources. One of the most important renewable energy sources is solar energy. Today, many new technologies have been developed for the use of solar energy. The most important of these are silicon-based solar cells. The disadvantages of these solar cells such as their high cost, purification difficulties, and the need for high technology in their production have made it difficult for them to become widespread enough. Dyesensitized solar cells (DSSC), an alternative solar cell system, are less costly battery systems compared to other photovoltaic cell technologies. Among the factors affecting the efficiency of DSSCs, the most important one is the structural properties of the dyestuff. In this study, new azabodipy-based dyes containing ferrocene groups that can be used in DSSCs were synthesized and their structures were elucidated by analysis methods such as FT-IR, 1HNMR, 13C-NMR, 19F-NMR, 2D-NMR, HRMS, X-ray diffractometry. The photophysical properties of the synthesised organic dyes were determined by UV-GB spectroscopy. Then, their performance in dye-sensitised solar cells was investigated with the help of photovoltaic cells.