Farklı tasarım ve üretim metotları ile hazırlanarak uygulanan sabit yer tutucuların klinik sonuçlarının ve oral hijyene etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical results and effects on oral helath of fixed space maintainers prepared and applied with different design and production methods
  1. Tez No: 891521
  2. Yazar: AYŞE CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARAYILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, dijital iş akışı ve lazer sinterizasyon 3D baskı yöntemiyle üretilen sabit yer tutucuların, geleneksel yöntemlerle üretilen sabit yer tutucularla klinik başarı ve periodontal sağlığa etkileri açısından değerlendirilmesi ve karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Yaşları 5-10 yaş (ort.:6,99±1,18) arasında değişen 70 çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalar 2 gruba ayrılmıştır. Lazer Sinterizasyon (LS) Grubu (n=34): Hastaların 3Shape TRIOS®(Kopenhag/Danimarka) ağız içi tarayıcı ile ölçüsü alınmış ve yer tutucular CAD/CAM destekli 3D Baskı LS metoduyla titanyum bazlı metal tozundan üretilmiştir. Band-Loop (BL) Grubu (n=36): hastaların aljinat ile ölçüsü alınmış ve alçı model üzerinde bantların uyumlanması ve tellerin lehimlenmesi ile yer tutucular üretilmiştir. Hastaların ölçü yöntemi üzerindeki algısı ölçüden hemen sonra anket ile değerlendirilmiştir. Altıncı ay kontrollerinde yer tutucuların retansiyonu ve periodontal sağlığa etkileri değerlendirilerek karşılaştırılmıştır. Bulgular: BL grubundan 16 (%38), LS grubundan 25 (%65,7) yer tutucu başarısız kabul edilmiş ve retansiyon açısından BL yer tutucular daha başarılı bulunmuştur (p=0,007). BL grubunun ortalama sağ kalım süresi anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,035). İki grubun başlangıç ve kontrol gingival indeks ve plak indeksi (GI/PI) değerleri arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to compare the space maintainers (SM) produced by digital workflow by laser sintering 3D printing method, with the band-loop space maintainers produced by traditional methods in terms of clinical success, retention and effect on periodontal health. Method: 70 children aged between 5-10 years (mean: 6,99±1,18) were included in the study. The patients included in the study were divided into 2 groups. Laser Sintering (LS) Group (n=34): The patients were scanned with 3Shape TRIOS® (Copenhagen/Denmark) intraoral scanners. For this group SMs produced with CAD/CAM aided LS 3D imprinting method from a titanium-based metal powder. Band-Loop (BL) Group (n=36): Impressions taken with alginate. Traditional BL SMs were produced by adjusting the bands on the plaster model, and bending and soldering the wires. Patient's preference of impression technique was evaluated right after the impressions by a questionnaire. At the 6th month controls, retention and effects on oral hygiene of the space maintainers were evaluated. Results: Sixteen (38%) SMs from the BL group and 25 (65.7%) from the LS group were considered unsuccessful, and BL SMs were found to be more successful in terms of retention (p=0.007). The mean survival time of the SMs was significantly higher in the BL group than LS group (p=0.035). There was no significant difference between the baseline and control GI/PI values of the two groups.