The role of digital health platforms in healthcare tourism: Comparative review
Dijital sağlık platformlarının sağlık turizmindeki rolü karşılaştırmalı inceleme
- Tez No: 891522
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sağlık turistlerinin toplam sayısı özellikle de son birkaç yılda artış göstermekte, dolayısıyla sağlık turizmi sektörü de hızla büyümektedir. Bu doğrultuda, seyahat kararlarını etkileyen faktörlerin dönemsel açıdan değerlendirilmesi büyük önem arz eder. Nitekim bu araştırmanın amacı, dijital sağlık platformlarının sağlık turizmindeki rolünü, sağlık hizmetini sunanlar ve kullananlar çerçevesinde incelemektir. Bu çalışmada, tedavi almak üzere seyahat eden hastalar, kullanıcıların bakış açılarını inceleyen bir anket doldurmuştur. 33 platformdan 148 özellik ve işlev analiz edilerek, sağlık hizmeti sunanların bakış açıları da araştırılmıştır. Genel sonuçlar; dijital sağlık platformlarının işleyişinin, yurtdışındaki hastalarla etkileşime geçmesi ve onlarla ilişki kurması nedeniyle sağlık turizminin büyümesinde önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Hem hastalar hem de sağlık çalışanları için sayısız faydası olan bu platformların; erişilebilirliği, iletişim, şeffaflık ve genel hasta deneyimini geliştirerek sağlık turizminin büyümesini teşvik etme konusunda kilit bir konumda olduğu görülmüştür. İlgili platformlar, hastaların kendi ülkeleri yerine yurtdışında tıbbi bakım aramalarını kolaylaştırarak sağlık hizmetlerinin küreselleşmesine katkıda bulunmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, sağlık turizminin büyümesini hızlandırmak için uygun iletişim stratejileri uygulayarak bu tür platformları geliştirmenin yollarını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The total number of medical tourists has been rising, especially over the last few years, so the healthcare tourism industry has been expanding quickly. Accordingly, it is essential to periodically assess the variables influencing the decision to travel. Thus, the aim of this research is to investigate the role of digital healthcare platforms in healthcare tourism from the point of view of healthcare providers and users. In this study, patients who were traveling for medical treatment completed a survey that examined the perspectives of users. Moreover, by analyzing 148 features and functionalities across 33 platforms, the perspectives of healthcare providers were investigated. The overall results revealed that the functioning of digital healthcare platforms play an important role in the growth of healthcare tourism due to the fact that they engage with abroad patients and create relationships with them. In consequence of their numerous benefits for both patients and healthcare professionals these platforms were observed to have a major role in promoting the growth of healthcare tourism by enhancing accessibility, communication, transparency, and the overall patient experience. These platforms make it easier for patients to seek medical care overseas rather than their home nation, contributing to the globalization of healthcare services. Accordingly, the study recommends ways for developing such types of platforms implementing suitable communication strategies to boost the growth of healthcare tourism.