Spor işletmelerinde örgüt kültürü algisi ile örgütsel vatandaşlik davranişlarinin incelenmesi
Examining the relationship between organizational culture perception and organizational citizenship behaviors in sports enterprises
  1. Tez No: 891525
  2. Yazar: AMEER IMAD AZEZ ALKAZWIE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN KILIÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmanın amacı spor işletmelerinde çalışan bireylerin örgüt kültürüne yönelik algıları ile örgütsel vatandaşlık düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın diğer bir amacı ise çalışanların cinsiyet, yaş, mesleki tecrübe, eğitim düzeyi ve görev değişkenlerine göre örgüt kültürüne yönelik algıları ile örgütsel vatandaşlık düzeyi düzeylerinin incelenmesidir. Çalışma nicel araştırma ilişkisel tarama yöntemi ve nedensel karşılaştırma yönteminde tasarlandı. Araştırmanın evrenini, İstanbul İlinde kar/fayda amaçlı spor faaliyet programı hazırlayıp sunan spor işletmeleri çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise (n= 338) katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara kişisel bilgi formu, örgüt kültürü ölçeği ve örgütsel vatandaşlık ölçeği uygulandı. Veriler IBMM SPSS 25 aracılığıyla analiz edildi. İstatistiksel analiz olarak Mann Whitney U Test ve Kruskal Wallis Testi uygulandı. Sonuç olarak cinsiyet değişkenine göre klan boyutunun farklılaştığı erkeklerin daha çok içe yönelik, birlik ve beraberliğe daha eğilimli oldukları anlaşılmaktadır. Cinsiyetin örgütsel vatandaşlık düzeyinde belirleyici bir değişken olmadığı belirlenmiştir. Yaşın örgüt kültürü; klan, adhokrasi ve Pazar kültüründe belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Yaş gruplarının örgütsel vatandaşlık seviyelerinin benzerlik gösterdiği görülmektedir. 1-5 yıl mesleki tecrübeye sahip bireylerin hiyerarşiye yönelik algılarının daha iyi olduğu örgütsel vatandaşlık düzeyine ise ise mesleki tecrübe değişkeninin benzer özellik gösterdiği tespit edilmiştir. Katılımcıların eğitimin düzeyinin örgüt kültürü ve örgütsel vatandaşlık seviyesinde belirleyici bir rol üstlenmediği saptanmıştır. Örgütsel vatandaşlık ile örgüt kültürü arasında zayıf düzeyde pozitif ve negatif yönde ilişkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the relationship between the perceptions of individuals working in sports enterprises towards organizational culture and the level of organizational citizenship. Another purpose of the study is to examine employees' perceptions of organizational culture and organizational citizenship levels according to gender, age, professional experience, education level and task variables. The study was designed in quantitative research, relational screening method and causal comparison method. The population of the research consists of employees of sports enterprises that prepare and offer profit/benefit sports activity programs in Istanbul. The sample of the research consists of (n = 338) participants. A personal information form, organizational culture scale and organizational citizenship scale were applied to the participants. Data were analyzed via IBMM SPSS 25. Mann Whitney U T test and Kruskal Wallis Test analysis were applied as statistical analysis. As a result, it is understood that men whose clan size differs according to the gender variable are more introverted and more inclined to unity and solidarity. It has been determined that gender is not a determining variable at the level of organizational citizenship. Organizational culture of age; It has been determined that it is decisive in clan, adhocracy and Sunday culture. It is seen that the organizational citizenship levels of age groups are similar. It has been determined that individuals with 1-5 years of professional experience have better perceptions of hierarchy, and the professional experience variable has similar characteristics to the level of organizational citizenship. It was determined that the level of education of the participants did not play a determining role in the level of organizational culture and organizational citizenship. It has been determined that there are weak positive and negative relationships between organizational citizenship and organizational culture.