Benign ve malign endometrial dokuda anti-mülleryan hormon reseptör Tip 2 ekspresyonunun prospektif olarak karşılaştırılması
Prospective comparison of anti-mullerian hormone receptor Type 2 expression in benign and malignant endometrial tissue
  1. Tez No: 891524
  2. Yazar: MURAT YAZGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NURGÜL TAŞGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmamızda sağlıklı ve kanseröz endometrial dokuda Anti-Mülleryan Hormon Reseptör Tip 2 (AMHR2) ekspresyon oranlarını karşılaştırmayı ve malign endometrial dokudaki AMHR2 ekspresyon pozitifliğinin serum CA-125 ve Anti-Mülleryan Hormon (AMH) seviyeleri ve tümörün histolojik grade'i ve myometrial invazyon derinliği ile ilişkisi olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli prospektif kesitsel çalışmaya 01.09.2023-01.07.2024 tarihleri arasında TC Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekoloji Kliniği'nde benign jinekolojik nedenler ile histerektomi uygulanan 42 hasta kontrol grubunu, endometrium kanseri nedeniyle cerrahi uygulanan 32 hasta olgu grubunu oluşturmak üzere toplam 74 postmenopozal hasta dahil edilmiştir. Sosyo-demografik verileri, serum CA-125 ve AMH değerleri kayıt altına alınan hastaların endometrial dokudan hazırlanan parafin bloklarına standart immünohistokimyasal boyama uygulandı. Boyanma olmayan (0) ve zayıf boyanma (1) olanlar AMHR2 negatif, orta düzeyde boyanma (2) ve güçlü boyanma (3) olanlar AMHR2 pozitif olarak değelendirildi ve karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler için SPSS 25 (Statistical Package for Social Sciences, SPSS Inc. Chicago, IL, ABD) yazılımı kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık p < 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Gruplar arasında vücut kitle indeksi (VKİ), gravide, parite ve menarş yaşı arasında anlamlı fark izlenmezken endometrium kanseri olgularının yaş ortalaması kontrol grubuna göre daha yüksek (sırasıyla 59.53 ve 55.93, p=0.018) ve menopozda geçirdikleri yaşam süresi daha uzun (sırasıyla 14 yıl ve 5,5 yıl, p=0.015) ve dolayısıyla kronik hastalık mevcudiyeti daha fazla (%71,9-%59,5) idi. Gruplar arasında serum CA-125 ve AMH değerleri açısından fark izlenmezken endometrium kanseri grubunda endometrial kalınlık kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek idi (sırasıyla 13(4-25), 5(2-26) p=0.00). Hem sağlıklı (%71,4) hem de kanseröz (%78,1) dokuda AMHR2 varlığı izlenirken AMHR2 pozitifliği (boyanma skoru 2 ve3) endometrium kanseri olgularında anlamlı olarak daha yüksek idi (sırasıyla %53,1 %19 p=0,002). Endometrium kanseri olgularında AMHR2 pozitifliği tümörün histolojik tipine (p= 0,645) , grade'ine (p=0,209) , myometrial invazyon derinliğine (p=0,131) ve serum CA-125 (p=0,183) ve serum AMH (p= 0,156) değerlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Sonuç: Endometrium kanseri dokusunda sağlıklı dokuya göre yüksek orandaki AMHR2 pozitifliği hastalığın tanısı, tedavisi ve takibinde potansiyel bir belirteç olabilir. Konu ile ilgili yapılacak geniş çaplı prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare Anti-Müllerian Hormone Receptor Type 2 (AMHR2) expression rates in healthy and cancerous endometrial tissue and to evaluate whether AMHR2 expression positivity in malignant endometrial tissue is associated with serum CA-125 and Anti-Müllerian Hormone (AMH) levels, histological grade of tumor and depth of myometrial invasion. Materials and Methods: In this single-center prospective cross-sectional study, a total of 74 postmenopausal patients were included; 42 patients who underwent hysterectomy for benign gynecologic reasons as the control group and 32 patients who underwent surgery for endometrial cancer as the case group in the gynecology clinic of the University of Health Sciences Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between 01.09.2023-01.07.2024. Socio-demographic data, serum CA-125 and AMH values were recorded and standard immunohistochemical staining was performed on paraffin blocks prepared from endometrial tissue. No staining (0) and weak staining (1) were considered AMHR2 negative, moderate (2) staining and strong (3) staining were considered AMHR2 positive and compared. SPSS 25 (Statistical Package for Social Sciences, SPSS Inc., Chicago, IL, USA) software was used for statistical analysis. Statistical significance was accepted as p < 0.05. Results: There were no significant differences in Body Mass Index (BMI), gravidity, parity and age at menarche between the groups. However, the mean age of endometrial cancer cases was higher than the control group (59.53 and 55.93, respectively, p=0.018), and their life time at menopause was longer (14 years and 5.5 years, respectively, p=0.015) and thus the presence of chronic diseases was higher (71.9% vs. 59.5%). There was no difference in serum CA-125 and AMH values between the groups, but endometrial thickness was significantly higher in the endometrial cancer group compared to the control group (13(4-25), 5(2-26) p=0.00, respectively). The presence of AMHR2 was observed in both healthy (71.4%) and cancerous (78.1%) tissue, while AMHR2 positivity (staining score 2 and 3) was significantly higher in endometrial cancer cases (53.1% and 19%, respectively p=0.002). In endometrial cancer cases, AMHR2 positivity did not differ significantly according to histological type (p= 0.645), grade (p=0.209), depth of myometrial invasion (p=0.131), serum CA-125 (p=0.183) and serum AMH (p= 0.156) values. Conclusion: High AMHR2 positivity in endometrial cancer tissue compared to healthy tissue may be a potential marker in the diagnosis, treatment and follow-up of the disease. Large-scale prospective studies are needed.