Kars ili destinasyon çekiciliğinin davranışsal niyete etkisinde turist tatminin aracı rolü
The mediating role of tourist satisfaction in the behavioral intention effect of destination attractiveness in Kars province
- Tez No: 891597
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Gelişen teknoloji ve ulaşım imkanları, insanların farklı destinasyonlar hakkında bilgi edinmelerini ve bu yerlere kolayca seyahat etmelerini sağlamaktadır. Bu sayede turizm dünya çapında giderek artan bir öneme sahip olmaktadır. Turizm sektöründeki gelişmelerle birlikte destinasyonlar arasındaki çeşitlilik de artmaktadır. Bu durum, destinasyonların kendilerini farklılaştırarak turistlerin ilgisini çekmeye çalışmalarına neden olmaktadır. Turizm sektörü için stratejik karar alma süreçlerinde destinasyon çekiciliği, turist tatmini ve davranışsal niyetler oldukça önemlidir. Bu gelişmelerin, destinasyonların sürdürülebilirliği ve rekabet gücü açısından da kritik bir rol oynadığı düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında; Kars ilinde destinasyon çekiciliğinin, turist tatmini ve davranışsal niyete etkisini ölçmek amaçlanmaktadır. Çalışmada ayrıca destinasyon çekiciliğinin, davranışsal niyete etkisinde turist tatmini aracı rolü belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma evrenini, Kars destinasyonunu ziyaret eden yerli turistler oluşmaktadır. Örneklemi ise evrenden seçilen 462 birey oluşturmaktadır. Çalışma verileri anket tekniği ile toplanmıştır. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada; destinasyon çekiciliğinin, turist tatmini pozitif yönlü etkilediği, destinasyon çekiciliğinin, davranışsal niyeti pozitif yönlü etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca; Kars ili destinasyon çekiciliğinin davranışsal niyete etkisinde turist tatminin aracı bir rol üstlendiği belirlenmiştir. Sonuç olarak destinasyon çekiciliği ile turist tatmini ve davranışsal niyet arasında pozitif yönlü ilişki vardır ve destinasyon çekiciliğinin davranışsal niyete etkisinde turist tatmini aracı rol üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Developing technology and transportation facilities enable people to learn about different destinations and travel to these places easily. In this way, tourism is becoming increasingly important worldwide. With the developments in the tourism sector, the diversity between destinations is also increasing. This situation causes destinations to try to attract the attention of tourists by differentiating themselves. Destination attractiveness, tourist satisfaction and behavioral intentions are very important in strategic decision-making processes for the tourism sector. These developments are also thought to play a critical role in terms of the sustainability and competitiveness of destinations. In this thesis; It aims to measure the effect of destination attractiveness on tourist satisfaction and behavioral intent in Kars. In the study, it was also tried to determine the role of tourist satisfaction mediator in the effect of destination attractiveness on behavioral intention. The study population consists of domestic tourists visiting the destination of Kars. The sample consists of 462 individuals selected from the universe. The study data were collected by questionnaire technique. The data were analyzed with the SPSS for Windows 22 package program. In the study, it was determined that destination attractiveness positively affects tourist satisfaction and that destination attractiveness positively affects behavioral intention. Additionally, it was found that tourist satisfaction plays a mediating role in the effect of the destination attractiveness of Kars province on behavioral intention. As a result, there is a positive relationship between destination attractiveness and tourist satisfaction and behavioral intention, and tourist satisfaction plays a mediating role in the effect of destination attractiveness on behavioral intention.