Örgütsel yapıların değişim yönetimi odaklı yeniden yapılandırılması ve Türk Telekom örneği
  1. Tez No: 89166
  2. Yazar: CENGİZ ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Günümüzde çok hızlı bir değişim yaşanmaktadır. Değişim, durdurulamamakta veya ertelenememektedir. Yaşanan bu değişim, canlı veya cansız tüm varlıkları etkilediği gibi işletmeleri de çok yönlü olarak etkilemektedir. Değişim, işletmelerin içinde olduğu gibi dışında da sürmekte ve değişime uyum sağlayabilmek için işletmeler, örgütsel değişimi gerçekleştirmek zorunda kalmaktadırlar. Örgütlerin gereksinim duydukları değişim çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. Bunlar arasında örgüt geliştirme, reorganizasyon, downsizing, benchmarking ve yeniden yapılanma en önemlilerindendir. Yeniden yapılanmanın diğer örgütsel değişim uygulamalarından farkı örgütsel yapıların reformist bir yaklaşımla değiştirilmesidir. Yeniden yapılanma örgütün yeniden yaratılması ve yeniden dizaynı diye iki aşamada gerçekleştirilir. Yeniden yaratılmasında örgütün yeni vizyonu, misyonu ve politikaları belirlenirken yeniden dizaynında örgütsel yapının süreçleri ve bu süreçler bağlanımda görev yetki sorumluluk, iş tanımlan, örgüt şeması, örgüt el kitabı gibi örgütsel yapıyı meydana getiren öğelerin yeni durumları belirlenir. Yeniden yapılanma bir değişim hareketi olduğundan değişim yönetiminin kullanılması zorunludur. Değişimin yönetilmesi, yeniden yapılanacak olan örgütte meydana gelecek değişimin planlanması, örgütlenmesi, yöneltilmesi, düzenleştirilmesi ve denetlenmesi işlevlerinin en rasyonel biçimde gerçekleştirilmesiyle mümkün olacaktır. Aksi halde yeniden yapılanmadan beklenen olumlu sonuç elde edilemeyecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We see rapid change occuring every day. Change cannot be stopped or delayed. This change not only affects living and inanimate beings but also enterprises in many ways. Both in and outside the enterprises the change is happening constantly and in order for the enterprises to keep up with the change they are forced to implement organizational change. The change that organizations need can happen in many ways. Among these, development, reorganization, downsizing, benchmarking and reinvention are the most important. The difference between reinvention and other organizational change applications is that the organizations are changed by way of reformist approaches. Reinvention of a company is implemented in two steps as recreation and redesign. Recreation defines the vision, mission and by-laws of companies. Whereas, in redesign, the phases of organizational structure, and in the context of these phases, new conditions of objects forming the organizational structure such as job command-control, job descriptions, company hierarchy, company manual are defined. Because reinvention is a change step, we must use management of change. The management of change will only be possible by implementing in the most rational way the planning, organization, management, guidance and administration responsibilities. Otherwise, we cannot obtain the results we are looking for from reinvention.