Yaşlılıkta aşkınlık (Gerotranscendence) ölçeğinin Türkçeye uyarlanması: geçerlilik ve güvenilirlik analizi
Turkish adaptation of the gerotranscendence scale: Validity and reliability analysis
  1. Tez No: 891698
  2. Yazar: NURSUN YAREN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE NAZ ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında, başarılı yaşlanmanın beraberinde getirdiği bilgelik ve ötesini açıklayacağı düşünülen gerotranscendence (yaşlı aşkınlığı) kavramının ölçek standardizasyonu gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin Türkçe standardizasyonundan sonra, ortaya çıkan maddelerin ampirik testleri, Santrock (2017) tarafından belirlenmiş ileri yetişkin yaş aralığında 60 yaş üstü zihinsel ve fiziksel engeli bulunmayan, okuma yazma bilen, aktif bir yaşam süren ileri yetişkinlere uygulanmıştır. Çalışma 118 kadın 92 erkek olmak üzere toplam 210 kişiyle gerçekleştirilmiştir. Toplanan verilerde yaş 60-90 aralığıdır. 210 katılımcıdan 151 katılımcının yaşı 69 ve altı, kalan 59 katılımcının yaşı ise 70 ve üzeri olarak ortalamayla ifade edilmiştir. Çalışma İstanbul'da bulunan Bakırköy ve Esenyurt semtlerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılayan gönüllü ileri yetişkin bireyler örneklem grubuna alınmıştı ve çalışmada Rassal örnekleme yöntemiyle veri toplama süreci gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın konusu“yaşlılıkta aşkınlık”olduğu için bu tanımı yordayacağı düşünülen Sosyo-demografik bilgi formu, Heartland Affetme Ölçeği, Manevi Aşkınlık Ölçeği, Başarılı Yaşlanma Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve son olarak San Diego Bilgelik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistik işlemleri SPSS 25 ve AMOS 21 paket programlarıyla yapılmıştır. Katılımcıların verdikleri cevapların güvenilirlik değeri ölçek ve alt boyutları olarak ayrı ayrı bakıldığında, güvenilirlik katsayıları yaşlılıkta aşkınlıkta (0,578), kozmik için (0,744), tutarlılık için (0,565) ve yalnızlık için (0,604) güvenilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The idea of gerotranscendence, which is supposed to describe the knowledge and beyond that come with effective aging, has been scale-standardized in this thesis study. After translating the scale into Turkish, the empirical testing of the questions was administered to older persons who were over 60 years old, had no mental or physical problems, were literate, and lived an active life in the advanced adult age range defined by Santrock (2017). The study included 210 persons, 118 women and 92 males. The data created ranges in age from 60 to 90. Of the 210 participants, 151 were classified as being 69 years of age or younger, and the other 59 as being 70 years of age or over. The study was conducted in Istanbul's locations of Bakırköy and Esenyurt. The participant group consisted of volunteer elderly people who provided the study's inclusion requirements, and data was collected using a Rassal sampling procedure. The Socio- demographic data form, Heartland Forgiveness Scale, Spiritual Transcendence Scale, Successful Aging Scale, Life Satisfaction Scale, Psychological Well-Being Scale, and finally the San Diego Wisdom Scale—all of which were believed to predict this definition—were used since the research's focus was on“transcendence in old age.”The research data were assessed using SPSS 25 and AMOS 21 package programs. The reliability coefficients for transcendence in old age (0.578), cosmic (0.744), coherence (0.565), and loneliness (0.604) were determined to be reliable when the reliability of the participant's responses was assessed independently for the scale and its sub-dimensions.