Roma İmparatorluğu Önasyası'nda büyü ve büyücülük (MS I-IV.YY)
Magic and witchcraft in Roman Near East (1st - 4th Centuries AD)
- Tez No: 891697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA BOYANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Önasya‟da yaşayan toplumlar Aleksandros‟tan sonra Hellenizm ve kendi yerel geleneklelirini birleştirerek senkretik bir kültür oluşturmaya başlamışlardır. Roma İmparatorluğu dönemine gelindiğinde bu birleşim artık olgunlaşmış, kültür ise kemikleşmiştir. Bu kültürel yapının önemli bir parçası da büyü geleneğidir. Bu gelenek, söz konusu zaman aralığında söz konusu coğrafyada yaşayan insanların günlük yaşantıları hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Büyülerde kullanılan malzemeler ise dönemin sosyo-ekonomik yapısı hakkında ipucu sağlamakta, büyülerde ismi geçen tanrı, tanrıça ve kutsal varlıklar ise bize dinsel gelenek hakkında pekçok kaynağın veremediği ayrıntıyı yansıtmaktadır. Ayrıca, ele geçen malzemelerdeki yoğunluk ve yaygınlık göz önünde bulundurularak büyü çeşitleri üzerinde gerçekleştirilen sınıflandırma, toplumların ve bireylerin temel kaygılarını yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Near Eastern Societies had started to constitute a syncretic culture after Aleksandros' death by combining their own local traditions and Hellenism. In Roman Empire period, this synthesis had developed and the culture had ossified. One of the most important element of this cultural structure is magic. This tradiation presents daily life of people who lived in this period. Also ingredients which used for magical purpose provide a clue about socio-economical structure of this period and gods, godnesses and supernatural powers, mentioned in magical texts, reflect many details about religional tradiation. In addition, taxonomy over magic types which made according to using extensity, mirrors basic anxieties of the society.