The effect of language input in semantic segmentation and grading of colorectal cancer with language-vision models
Kolorektal kanser görüntülerinden segmentasyon ve kanser derecesi teşhisi yapan dil-görme modellerinde dil girdisinin etkisi
  1. Tez No: 891718
  2. Yazar: SİNA ŞEHLAVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE AKBAŞ, DOÇ. DR. AHMET ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kolorektal kanserin histopatolojik görüntülerden doğru bir şekilde teşhis ve derecelendirilmesi, etkili tedavi için kritik öneme sahiptir. Geleneksel olarak, bu derecelendirme, çok zaman alan ve patologlar arasında değişken bir süreç olan görsel incelemeye dayanmaktadır. Derin öğrenme, zaman içerisinde bu süreci hızlandırmak ve daha tutarlı hale getirmek için umut vadeden bir yol sunmuştur ama hala iki temel zorluk devam etmektedir: yeterli sayıda etiketlenmiş örnek barındıran veri kümelerinin bulunmaması ve genelde derin öğrenme modellerinin anlamsal bölütlemeden ziyade sınıflandırma üzerine eğitilmiş olmaları. Bu çalışma, güçlü bir görüntü-dil modeli olan MaskCLIP'in eğitilebilir hale getirilmiş mimarisini, elimizdeki etiketlenmiş kolorektal kanser görüntülerini barındıran veri kümemizde eğitmiş olmuştur. Bu model, literatürde veri kümemizde eğitilmiş ilk anlamsal bütünleme modeli olup histopatoloji analizinde metinsel bilgiden yararlanma yolu sunmuştur. Eğittiğimiz görüntü-dil ve yalnızca görüntü içeren MaskCLIP varyantları sayesinde, metinsel bilginin model performansı üzerindeki etkisi de karşılaştırmalı bir analiz ile raporlanmıştır. Görüntü-dil entegre modellerinin, geleneksel görüntü bazlı modelleri performans olarak aşıp aşmadığını araştırarak, histopatoloji analizine metinsel bilgilerin dahil edilmesinin potansiyel faydalarını ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. Bu araştırma, özellikle kolorektal kanser analizinde kullanılmak üzere anlamsal bölütleme yapan derin öğrenme modellerini geliştirmede dilin rolüne ilişkin değerli bilgiler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Accurately diagnosing and grading colorectal cancer from histopathological images is crucial for effective treatment. Traditionally, this grading relies on visual examination by pathologists, a process that is inherently time-consuming, subjective, and prone to inter-observer variability. Deep learning offers a promising avenue for automating this process, but two major challenges remain: limited availability of large, annotated datasets and a lack of dedicated semantic segmentation models for this task. This study proposes a modified architecture of MaskCLIP, a powerful vision-language model, fine-tuned on our annotated colorectal cancer image dataset for semantic segmentation and grading of colorectal cancer images. This marks the first application of such a model to this specific task, offering a way to leverage textual information in histopathological analysis. We conduct a comparative analysis of vision-language and vision-only MaskCLIP variants to understand the impact of language guidance on model performance. By investigating whether integrating MaskCLIP as a vision-language module surpasses the capabilities of traditional vision-only models, we aim to uncover the potential benefits of incorporating textual data in histopathological analysis. This research provides valuable insights into the role of language in enhancing deep learning models for colorectal cancer analysis, particularly for semantic segmentation.