Bütüncül yaklaşım açısından aktif öğrenim stratejisine dayalı anadili arapça olmayanların eğitimine dair bir öneri (orta seviye örneği)
مقترح لبناء مهمات تعليمية لغير الناطقين بالعربية استنادًا إلى إستراتيجيات التعلم النشط وفق المدخل التكاملي 'المستوى المتوسط أنموذجًا'
- Tez No: 891720
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AGÂH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı dil becerilerini birleştiren ve kapsamlı öğrenmeyi pekiştiren bütüncül yaklaşıma göre, aktif öğrenme stratejilerine dayalı öğretim görevleri oluşturma önerisi sunmaktır. Araştırma, öğrencilerin eğitim sürecine tam katılımını ve etkileşimini sağlamak için aktif öğrenme stratejilerinin öğretim görevlerinin tasarımında nasıl kullanılabileceğine odaklanmıştır. Araştırma, aktif öğrenme, bütüncül yaklaşım ve göreve dayalı öğrenme ile ilgili teorik temelleri inceleyerek, farklı ders materyallerinin entegrasyonunun önemini ve bunun öğrencilerin kavramları daha derin ve kapsamlı bir şekilde anlamalarını nasıl geliştirebileceğini açıklamaktadır. Ayrıca araştırma, aktif öğrenmenin eleştirel ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmedeki faydalarını ve öğrencilerin öğrenme sürecine etkin katılımını teşvik etmedeki rolünü tartışmıştır. Öğrenme işbirlikçi öğrenme ve problem çözme temelli öğrenme gibi aktif öğrenme stratejilerine dayanan bir dizi öğretim görevi tasarlanmıştır. Araştırmacı, araştırmanın teorik kısmını çerçevelemek için tanımlayıcı yöntemi ve anket analizi ile öğretim görevlerinin oluşturulmasında yarı deneysel yöntemi kullanmıştır. Bu konu, özet ve girişten sonra, giriş niteliğinde bir girişin ardından gelen üç ana bölümde ele alındı. İlk bölümün başlığı: Araştırmanın Teorik Çerçevesi idi ve üç ana bölümden oluşuyordu. İkinci bölümün başlığı Aktif Öğrenme idi ve iki bölümden oluşuyordu: Birincisi: Aktif Öğrenme Teorisi ve ikincisi: Aktif Öğrenme Stratejileri. Üçüncü bölüm: Saha Araştırması Prosedürleri idi ve iki bölümden oluşuyordu. Araştırma, araştırmanın en önemli sonuçlarının belirtildiği, bu sonuçlara ilişkin yorumların, önerilerin, ardından araştırma eklerinin ve dizinlerinin ve son olarak da kaynak ve referansların bir listesinin yer aldığı bir sonuçla sona erdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to present a proposal for designing educational tasks based on active learning strategies, according to the integrative approach that connects various language skills and enhances comprehensive and integrated learning. The research focused on employing active learning strategies in designing educational tasks to ensure students' full interaction and engagement in the educational process. It reviewed the theoretical foundations of active learning, the integrative approach, and task-based learning, explaining the importance of integrating different subjects and how this can enhance students' understanding of concepts more deeply and comprehensively. The research also discussed the benefits of active learning in developing critical and creative thinking skills and motivating students to participate actively in the learning process. A set of educational tasks based on active learning strategies such as cooperative learning and problem-based learning was designed. The researcher used both descriptive and quasi-experimental methods in the study: the descriptive method for framing the theoretical aspect of the research, and the quasi-experimental method for analyzing the questionnaire and constructing the educational tasks. This topic was addressed - after the summary and introduction - in three main chapters preceded by an introductory introduction. The first chapter was entitled: Theoretical Framework of the Research, and it included three main sections. The second chapter was entitled Active Learning, and it included two sections: The first: Active Learning Theory, and the second: Active Learning Strategies. The third chapter was: Field Research Procedures, and it included two sections. The research ended with a conclusion in which the most important results of the research were mentioned, as well as comments on these results, recommendations, then the research appendices and indexes, and then a list of sources and references.