The Concept of environment in the planning process with reference to public attitude
- Tez No: 4015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDA ERAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET HALKIN DAVRANIŞLARINI GÖZETEN PLANLAMA SÜRECİNDE ÇEVRE KAVRAMI BEKTAŞ, Elif Gülay Yüksek Lisans Tezi, Bölge Planlama Bl. Tez Yöneticisi: Y. Doç. Dr.AYDA ERAYDIN Temmuz 1988, 150 Sahife Bu çalışmanın amacı, çevre korunmasını tek başına değil, sosyal ve ekonomik yapı ile etkileşimlerini de göz önüne alarak, daha bütüncül bir yaklaşımla ele alıp, farklı kent gelişme alternativlerinin ve halkın olaya katılımının nasıl sonuçlar verdiğini tespit etmektir. Kent geliştirme planlarının genel ekonomik, sosyal ve alt yapısal kararlarının kent ve doğal çevrenin problemlerini artırıcı veya azaltıcı etkide bulunması özelliği, insanın yaşam kalitesini etkilemekte, onun direk olarak işin içine alınmasına neden olmakta dır. Çevre koruma ve geliştirme olayına ilişkin politikalar ve çözümler, farklı çıkar grupları özellikle de egemen grubun istekleri doğrultusunda gerçekleşmekte, kamunun olayı ele alış şeklini etkilemektedir. Konu ile ilişkili uygulamaların kâr getirmeyen ya da maliyeti artırıcı özelliği, egemen grubun konuyu önemsememesine Vİyol açmakta ve toplumun diğer kesimlerinin bilinçsizliği ve tavır almamaları sonucu problemleri hızla çoğaltmaktadır. Fakat problemlerin artması giderek farklı gruplardaki daha çok insanı olumsuz yönde doğrudan etkilemekte ve çevre bilincinin artmasına, çevreyi geliştirme çabalarının oluşmasına neden olmaktadır. Ancak bu koşul sağlandıktan sonra çevre politikaları etkili olabilmektedir. ülkemizde son yıllarda hızla artan çevre problemleri, belirli bir duyarlılık oluşturmuş, hükümetin bu konuyu biraz daha önemsediğini gösteren çevre yasası çıkarılmıştır. Ancak bu, çevre problemlerinin çözümünde yarı bir adımdır. Diğer bir adım olan mevcut planlama sisteminin, bu konunun çözümünde ne ölçüde etkili olduğu bir tartışma konusudur. Bu çerçevede kent ve doğal çevre problemleri, farklı kent geliştirme alternatiflerinin bu problemlere olan katkı düzeyi, farklı çıkar gruplarının bu problemlere olan göreli duyarlılıkları, farklı çevre elemanlarının göreli önemi giderek ne tür bir kent ve ne tür bir çevre kavramının toplum tarafından tercih edildiği Antalya'da yapılan bir çalışmada incelenmiştir. Ayrıca nasıl bir planlama sisteminin geliştirilmesi gerektiği de tartışma konusu dur. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CONCEPT OF ENVIRONMENT IN THE PLANNING PROCESS WITH REFERENCE TO PUBLIC ATTITUDE BEKTAŞ, Elif Gülay M.S. in Regional Planning Supervisor: Assist.Prof.Dr. AYDA ERAYDIN JULY 1988, 150 pages The aim of this study is to examine environmental protection comprehensively with taking into consideration of the social and economic bases and to determine impacts of the different urban development alternatives and the public participations in the case. Urban development plan decisions which are on the general economic social and infrastructural facilities have an impact on the urban and natural environment problems both increasingly and decreasingly. This characteristic affects the quality of life the human beings and cause them directly to be included in the process. Policies and solutions related with environmental protection and improvements usually have been occured in the direction of IIIthe different interest groups and especially of the dominant groups' demands, as a result, this affects the government's behaviour on the issue. Environmental problems increase rapidly due to both because of applications related with issue are unprofitable and costly, so dominant group give no importance to it, and unconcious people who do not behave against developments which destruct environment. But the increasing problems step by step,, cause more people from different groups to be affected directly and badly and also cause to increase environmental conciousness and to increase the environmental development struggles. But after these conditions have been occured, environmental policies can be effective. In our country, in recent years with the increasing environmental problems,“the environmental act”is passed, which shows that the subject is seen as an important a little bit more. But this is the half step of solution, another part which is to what extent present planning system has been effective is a discussion point. In this perspective, urban and natural environment problems, impact level of different urban development alternatives to the problems, relative sensitivity of different interest groups to these problems, the relative importance of the different environment elements and what kind of city and environment are IVpreferred by people are examined in the study which is held in Antalya. Additionally, what kind of planning system must be developed will be an argument subject. Key words : economics of environment, environment and planning, pollution, regional and urban economics, multicriteria analysis, social cost, environmental problems.