Bitkilerin piezoelektrik esaslı hareketi
Piezoelectric based movement of plants
- Tez No: 891734
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Biotechnology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bitkiler tabiatları gereği nem, sıcaklık, temas, ışık, yerçekimi, toprak niteliği ve mineralleri, zararlı mantar istilası, otçullar ve böcek saldırıları gibi pekçok çevresel bileşenlerden; türlerine, ebatlarına ve yaprak dizimlerine bağlı olarak farklı boyutlarda etkilenirler. Bu çevresel uyartımlar bitki tarafından algılanmakta ve bir tepki üretilmektedir. Bu tepkiler kimyasal, elektriksel ve daha az bilinen şekliyle elektromekaniksel olabilmektedir. Bu tez çalışmasında bitkilerin ürettiği elektropotansiyel işaretler ve elektromekanik davranışlar piezoelektrik esaslı yaklaşımla yapılan simülasyonlarla ve deneylerle incelenmiştir. Bitkilerin piezoelektrik davranışlarının araştırıldığı bu çalışmada ayrıca bitkilerin birbirleriyle etkileşimli piezoelektrik davranışlarını haberleşme için kullandıklarının deneysel gerçekliliğini de içermektedir. Henüz bilinçli olarak bitkilerin bu haberleşmeleri yaptıkları açıklanamamış olmasına rağmen bitkilerin bu etkileşimi gösterilmiştir. Bu fenomen de hem simülasyon hem deneysel çıktılar ile bu tez çalışmasında karşılaştırmalı olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Plants are inherently affected by many environmental components such as moisture, temperature, contact, light, gravity, soil quality and minerals, harmful fungal invasion, herbivores and insect attacks, to different extents depending on their species, size and leaf arrangement. These environmental stimuli are perceived by the plant and a response is produced. These reactions can be chemical, electrical and electromechanical. In this thesis study, the electropotential signals and electromechanical behaviors produced by plants were examined with simulations and experiments using a piezoelectric-based approach. This study, in which the piezoelectric behavior of plants is investigated, also includes the experimental reality that plants use their interactive piezoelectric behavior for communication. Although it has not yet been explained that plants make these communications consciously, this interaction of plants has been demonstrated. This phenomenon is expressed comparatively in this thesis study with both simulation and experimental results.