Demokrasi ve liberalizm ilişkisi üzerine: Ortaklıklar ve farklılıklar
On the relationship between democracy and liberalism: Commonalities and differences
  1. Tez No: 891733
  2. Yazar: GÜLFİDAN YEŞİLBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma liberalizm ve demokrasinin zorunlu beraberliğini incelemektedir. Çalışmanın temel gayesi liberalizm ve demokrasi kavramlarını ayrı ayrı ele alarak günümüzde ne anlama geldiğinin açıklamak ve bunu yaparken ortaklıklarını ve farklılıklarını ortaya koymaktır. Bu çalışmanın teorik düzlemdeki tali amacı ise liberal demokrasi modelinin modern demokrasiyi temsil ettiğini kanıtlamaktır. Liberalizm bireyi temele alan ve önceleyen bir ideolojidir. Demokrasi ise halkın seçimler yoluyla iktidarı belirlemesini öngören siyasi bir tekniktir. Liberal demokrasi, liberalizm ideolojisi ve demokrasi tekniğinin ortaklığıyla oluşan bir yönetim sistemidir. Demokrasi tekniğine muhteva sağlayarak çerçeve değerin içini dolduran yegâne ideoloji liberalizmdir. Bu bağlamda liberal demokrasi, insan haklarına ve hukukun hakimiyetine bağlı, anayasa ile sınırlandırılmış devlet anlayışına sahip ve bireysel özgürlüklere saygılı niteliklere sahip yönetim sistemidir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the necessary coexistence of liberalism and democracy. The main purpose of the study is to explain what the concepts of liberalism and democracy mean today by dealing with them separately and to reveal their commonalities and differences in doing so. The secondary theoretical aim of this study is to prove that the liberal democracy model represents modern democracy. Liberalism is an ideology based on and prioritising the individual. Democracy, on the other hand, is a political technique that envisages the people to determine the power through elections. Liberal democracy is a system of government formed by the partnership of the ideology of liberalism and the technique of democracy. Liberalism is the only ideology that provides content and framework values to the technique of democracy. In this context, liberal democracy is a system of government that is committed to human rights and the rule of law, has a constitutionally limited understanding of the state and respects individual freedoms.