Uluslararası hukukta çevrenin korunması ve Roma statüsü bağlamında ekokırım suçu
Protection of the environment in international law and the crime of ecocide in the context of the Rome statute
  1. Tez No: 891737
  2. Yazar: SÜMEYYE KOMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY AZAKLI KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Devletler çevreye karşı işlenen suçları kendi iç hukuklarında düzenlemeye başlamış, iklim değişikliği ve diğer çevre sorunlarına karşı kolektif çabalar yürütmeye çalışmaktadırlar. Ancak ekonomik nedenler, egemenlik hakları ve ülkesel çıkarlar bu önlemlerin sürdürülebilir olmasını engellemektedir. Bu doğrultuda tüm insanlığın ortak konusu olması itibariyle çevresel tahribatların uluslararası ceza hukukunda çevreye karşı bir suç olarak kabul edilmesi için hukukçular görece yeni bir suç olarak“ekokırım suçu”üzerine çalışmalar yürütmektedir ve ekokırım suçunun Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yargı yetkisi kapsamına alınması için bir kamuoyu oluşturulmaktadır. Bu çaba, yalnızca silahlı çatışmalar zamanında değil barış zamanında da doğal çevreye karşı geniş çapta, uzun vadeli ve ağır zarar vermenin suç olarak düzenlenmesini içermektedir. Bu çalışmanın amacı, uluslararası hukukta çevrenin korunması ve Roma Statüsü bağlamında ekokırım suçunu incelemektir. Çalışma, çevrenin korunmasına yönelik uluslararası düzenlemeler ve ekokırım suçunun uluslararası ceza hukuku kapsamındaki yeri üzerinde durmaktadır. Uluslararası andlaşmalar, mahkeme kararları ve akademik literatür detaylı bir şekilde incelenerek uluslararası hukukta çevrenin korunmasına ilişkin normlar ve ekokırım suçunun tanımı ile unsurları değerlendirilmiştir. Özellikle, iklim değişikliği, çölleşme ve küresel ısınma gibi çevresel felaketlerin etkileri göz önünde bulundurularak, uluslararası hukukta çevrenin korunması ve ekokırım suçunun uluslararası ceza hukuku kapsamına alınması değerlendirilmiştir. Çalışmanın önemli bulguları ekokırım suçunun tanımının netleştirilmesi ve uluslararası ceza hukukuna entegrasyonundaki eksikliklerin tespit edilmesidir. Sonuç olarak, bu çalışma, uluslararası hukukta çevrenin korunması ve ekokırım suçu konularında kapsamlı bir değerlendirme sunmakta ve bu alandaki literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Ekokırım suçuna ilişkin mevcut hukuki boşluklar tartışılarak, ekokırım suçunun uluslararası hukukta daha etkin bir şekilde uygulanabilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
States have begun to regulate crimes against the environment within their national laws and are striving to conduct collective efforts against climate change and other environmental issues. However, economic reasons, sovereignty rights, and national interests hinder the sustainability of these measures. In this regard, as environmental destruction is a common concern for all humanity, legal scholars are working on the relatively new crime of“ecocide”to have it recognized as an environmental crime in international criminal law. There is a growing public advocacy for including the crime of ecocide within the jurisdiction of the International Criminal Court. This effort aims to criminalize extensive, long-term, and severe damage to the natural environment not only during armed conflicts but also in times of peace. This study aims to examine the protection of the environment in international law and the crime of ecocide in the context of the Rome Statute. The study focuses on international regulations for environmental protection and the place of the crime of ecocide within international criminal law. By thoroughly analyzing international treaties, court decisions, and academic literature, the definition and elements of the crime of ecocide have been evaluated. Considering the impacts of environmental disasters such as climate change, desertification, and global warming, the study assesses the protection of the environment in international law and the inclusion of the crime of ecocide within the scope of international criminal law. The study's significant findings include clarifying the definition of the crime of ecocide and identifying the deficiencies in its integration into international criminal law. In conclusion, this study provides a comprehensive evaluation of protecting the environment in international law and the crime of ecocide, aiming to contribute to the literature in this field. By discussing the existing legal gaps related to the crime of ecocide, the study offers suggestions for more effective implementation of ecocide in international law.